Trwa ładowanie...
d2mds56
Defence24IAR
choroba

Rewolucja w walce z cukrzycą

"Rzeczpospolita" pisze o rewolucyjnym odkryciu w walce z cukrzycą. Metoda dotyczy tak zwanej cukrzycy typu pierwszego. Wystarczy jeden zastrzyk, by się pozbyć tej choroby - na razie u myszy. Początek badań z ludźmi zaplanowano już na styczeń. Zanim jednak lek trafi do aptek minie kilka lat.
Share
d2mds56

Zespół Hansa Michaela Doscha w szpitalu dziecięcym w Toronto odkrył, że cukrzycę wywołuje atak własnego układu odpornościowego na komórki nerwowe w trzustce. Wystarczy go zatem zablokować, by do pojawienia się choroby nie doszło. Wybitny polski diabetolog, profesor Jan Tatoń zauważa, że wyniki badań kanadyjskiego zespołu przybliżą nas do możliwości całkowitego wyleczenia tej choroby, a w tej chwili jesteśmy w stanie jedynie usuwać jej objawy. Z kolei profesor Jacek Sieradzki, prezes Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego, zwraca uwagę, że 90 procent cukrzyków jest dotkniętych cukrzycą typu drugiego i choćby dlatego trudno mówić o zasadniczym rozwiązaniu problemu tej choroby.

"Rzeczpospolita" przypomina, że w Polsce na cukrzycę choruje około 2 milionów ludzi. Odsetek tych, którzy chorują na cukrzycę typu pierwszego jest taki sam jak gdzie indziej na świecie - czyli 10%. (IAR)

d2mds56

Podziel się opinią

Share
d2mds56
d2mds56
Więcej tematów