Trwa ładowanie...
d3ywhq4

Rembertów: Brzeziński doktorem honoris causa AON

Prof. Brzeziński podczas uroczystości (PAP/Leszek Wróblewski)
W Akademii Obrony Narodowej w Rembertowie pod Warszawą rozpoczęła się w środę uroczystość nadania profesorowi Zbigniewowi Brzezińskiemu - tytułu doktora honoris causa tej uczelni.

d3ywhq4
d3ywhq4

Profesor Brzeziński, znany politolog i publicysta, jest byłym doradcą ds. bezpieczeństwa narodowego amerykańskiego prezydenta Jimmy Cartera. Był też koordynatorem prac Rady ds. Bezpieczeństwa Narodowego.

Po odejściu z Białego Domu Zbigniew Brzeziński nie zrezygnował z działalności publicznej - jeździ po świecie z wykładami, występuje w mediach i pisze. Wydał kilka książek i szereg artykułów naukowych opublikowanych w amerykańskiej i międzynarodowej prasie. Od 1989 do 1993 roku był doradcą politycznym prezydenta Georga Busha. W tym samym okresie był członkiem dwupartyjnej Komisji ds. Polityki Bezpieczeństwa Narodowego.

W grudniu 1995 r. za wybitne zasługi dla niepodległości i demokratycznych przemian w Polsce został on uhonorowany przez prezydenta Lecha Wałęsę Orderem Orła Białego - najwyższym polskim odznaczeniem.

Brzeziński jest m.in. członkiem Amerykańskiej Akademii Sztuki i Nauki, Krajowego Stowarzyszenia na Rzecz Awansu Ludności Kolorowej, londyńskiego Instytutu Studiów Strategicznych.

d3ywhq4

Zbigniew Brzeziński urodził się 28 lutego 1928 roku w Warszawie. W wieku 10 lat wyjechał do Monteralu, gdzie jego ojciec objął stanowisko konsula generalnego. Tam ukończył wydział ekonomii i nauk politycznych na Uniwersytecie McGill. Na początku lat 50. przeniósł się do Stanów Zjednoczonych i rozpoczął studia na prestiżowym Uniwerstecie Harvardzkim.

Zrobił błyskawiczną karierę naukową. Już 3 lata po ukończeniu Harvardu został profesorem nadzwyczajnym tej uczelni. Praca doktorska Brzezińskiego zatytułowana "Permanentna czystka w sowieckim systemie totalitarnym" przyniosła mu sławę i opinię wybitnego znawcy Związku Radzieckiego. W latach 1970-1980 Brzeziński był doradcą prezydenta Jimmy'ego Cartera ds. bezpieczeństwa narodowego i dyrektorem Krajowej Rady Bezpieczeństwa.

W grudniu 1980 roku Brzeziński, dowiedziawszy się z raportów pułkownika Kuklińskiego o planowanej sowieckiej interwencji zbrojnej na Polskę, skłonił Cartera, by zagroził władzom w Moskwie daleko idącymi konsekwencjami.

Zbigniew Brzeziński jest komentatorem tygodnika "Newsweek" oraz wielu programów telewizji amerykańskiej, członkiem Fundacji Forda i Guggenheima. W 1963 roku Amerykańska Izba Handlowa wybrała go Człowiekiem Roku. (miz)

d3ywhq4
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3ywhq4
Więcej tematów