Trwa ładowanie...
16-08-2014 03:55

Ranny Polak wydobyty z jaskini

Ratownicy wydobyli z jaskini Jack Daniels w masywie Tennengebirge w Austrii 27-letniego rannego polskiego grotołaza, którego przetransportowano śmigłowcem do szpitala - poinformowała austriacka agencja APA.

Ranny Polak wydobyty z jaskiniŹródło: WP.PL, fot: Łukasz Antczak
d2q24vk

Ranny znalazł się na powierzchni o godzinie 2.18. Jego stan określono jako "stabilny i pod najlepszą opieką".

Do wypadku doszło w trakcie wyprawy badawczej sześciu Polaków. W nieznanych na razie okolicznościach jeden z nich spadł w czwartek około godziny 2. nad ranem z siedmiometrowego progu, położonego 250 metrów poniżej wejścia do jaskini. Doznał złamania kości udowej, złamań żeber i wstrząsu mózgu.

By uchronić rannego przed utratą ciepła przy zewnętrznej temperaturze zaledwie trzech stopni, włożono go do śpiwora wraz ogrzewaczami, a następnie przytroczono pasami do noszy z tworzywa sztucznego. Pokonanie w poziomie pierwszych stu metrów z tym obciążeniem zabrało ratownikom 14 godzin. Potem rozpoczął się mozolny transport ku górze, przy czym pozycję noszy trzeba było ciągle zmieniać, a niektóre przewężenia rozkuwano młotkiem i wiertarką.

d2q24vk

Ranny nie tracił jednak ducha. - Pacjent jest bojownikiem. Bardzo mocno z nami współpracuje - powiedział jeden z ratowników.

W akcji ratunkowej uczestniczyło łącznie 116 ludzi z główną bazą w zaopatrywanym przez śmigłowiec schronisku Laufener Huette, 1724 metrów nad poziomem morza. Stamtąd donoszono niezbędne materiały pieszo do położonego 2120 metrów n.p.m. wlotu jaskini.

Ewakuację rannego do szpitala przeprowadzono przystosowanym do lotów nocnych śmigłowcem austriackich sił zbrojnych.

d2q24vk
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2q24vk
Więcej tematów