Trwa ładowanie...

Radość w kosmosie - statek zacumował

Rosyjski statek kosmiczny Sojuz z rosyjsko-amerykańską załogą zacumował do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) - poinformowało rosyjskie Centrum Kontroli Lotów.

Share
Radość w kosmosie - statek zacumował
Źródło: PAP/EPA, Fot: Mikhail Metzel
d3450ks

Statek, który wystartował z kosmodromu Bajkonur w Kazachstanie w poniedziałek, przywiózł na stację nową załogę: Rosjan Antona Szkaplerowa i Anatolija Iwaniszyna oraz Amerykanina Dana Burbanka. Bedą oni pracować na orbicie nieco ponad 4 miesiące.

- Około godz. 11.55 czasu moskiewskiego (8.55 czasu polskiego) kosmonauci powinni otworzyć luki i przejść na pokład ISS - poinformowało centrum lotów.

d3450ks

22 listopada stację opuści poprzednia załoga: Rosjanin Siergiej Wołkow, Amerykanin Michael Fossum oraz Japończyk Satoshi Furukawa.

Misja Sojuza została opóźniona o dwa miesiące po katastrofie rosyjskiego bezzałogowego transportowego statku kosmicznego Progress, który 24 sierpnia runął na ziemię tuż po starcie z kosmodromu Bajkonur. Statek miał dostarczyć na ISS kilkutonowy ładunek: sprzęt i artykuły spożywcze. Po katastrofie statku Progress Rosja na pewien czas wstrzymała eksploatację rakiet nośnych Sojuz.

Po wycofaniu z użycia amerykańskich promów kosmicznych latem tego roku, załogi mogą dostać się ISS jedynie w rosyjskich rakietach.

d3450ks

Podziel się opinią

Share
d3450ks
d3450ks
Więcej tematów