Trwa ładowanie...
d3gkpb9
d3gkpb9

Protestują przeciwko energii atomowej

W przeddzień 25. rocznicy katastrofy w Czarnobylu wiele tysięcy ludzi demonstrowało we Francji i Niemczech przeciwko energii atomowej. Demonstracje odbyły się w wielu regionach obu państw; we Francji głównie w Alzacji, na granicy z Niemcami.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
d3gkpb9

Przeciwnicy energii nuklearnej we Francji chcieli upamiętnić tragedię Czarnobyla, wspomnieć o najnowszym wypadku w japońskiej Fukushimie i domagać się zamknięcia najstarszej w kraju elektrowni atomowej w Fessenheim w Alzacji.

W Alzacji demonstranci pojawili się na wielu mostach na Renie, aby przypomnieć, jak pisze AFP, że "radioaktywność nie zna granic". Według lokalnych dziennikarzy na mostach na Renie zgromadziło się od 6000 do 9000 ludzi, głównie Niemców.

W Strasburgu uczestnicy protestów z flagami Japonii i Ukrainy, co miało przypominać o Fukushimie i Czarnobylu, wrzucali do Renu kwiaty, by oddać cześć ofiarom wypadków nuklearnych.

d3gkpb9

W sąsiedniej Lotaryngii w pobliżu elektrowni atomowej w Cattenom, drugiej we Francji pod względem mocy, zebrało się co najmniej 2000 osób, w tym liczni Niemcy i Luksemburczycy - podała miejscowa prefektura.

Na południowym zachodzie od 600 do 1000 osób urządziło piknik naprzeciwko elektrowni w Blayais na północ od Bordeaux. Zebrani domagali się zamknięcia siłowni, która w czerwcu będzie mieć 30 lat.

W Bretanii ok. 800 osób udało się przed elektrownię atomową w Brennilis. Nie funkcjonuje ona już od lat 60. zeszłego wieku, lecz jej demontaż okazał się znacznie bardziej skomplikowany niż przewidywano i nie został jeszcze zakończony.

W Niemczech antynuklearne protesty odbyły się w poniedziałek w 12 miejscach - pisze agencja Associated Press. Zaznacza, że sytuacja kryzysowa powstała w japońskiej elektrowni Fukushima po trzęsieniu ziemi zdopingowała do działania przeciwników energii nuklearnej w Niemczech.

Po katastrofie nuklearnej w Japonii rząd w Berlinie nakazał przejściowe wyłączenie siedmiu najstarszych elektrowni jądrowych i ogłosił trzymiesięczne moratorium na wdrożenie zeszłorocznej ustawy, wydłużającej okres eksploatacji niemieckich reaktorów o średnio 12 lat.

d3gkpb9

Podziel się opinią

Share
d3gkpb9
d3gkpb9
Więcej tematów