Trwa ładowanie...
d3qytiv
IAR

"Progress" spada na Ziemię

Ryzyko uderzenia przez szczątki spadającego statku kosmicznego "Progress" jest mniejsze niż ryzyko uderzenia przez piorun - twierdzą naukowcy. Uszkodzony rosyjski statek spłonie w ziemskiej atmosferze w ciągu najbliższej doby.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Statek miał dostarczyć na ISS ponad 2,5 tony ładunku. Z niewyjaśnionych przyczyn znalazł się jednak na złej orbicie
Statek miał dostarczyć na ISS ponad 2,5 tony ładunku. Z niewyjaśnionych przyczyn znalazł się jednak na złej orbicie (AFP, Fot: STR)
d3qytiv

Kadłub spali się w powietrzu na dużej wysokości i nie jest pewne, czy jakiekolwiek większe jego części w ogóle przetrwają lot przez atmosferę. "Progress" leci bowiem z prędkością około 27 tysięcy kilometrów na godzinę. Według Europejskiej Agencji Kosmicznej, ryzyko dla ludzi jest znikome: w ciągu sześciu dekad orbitalnych lotów jeszcze się nie zdarzyło, by komukolwiek spadł na głowę jakiś kosmiczny złom.

Bezzałogowy "Progress" został wystrzelony z kosmodromu Bajkonur w Kazachstanie ponad tydzień temu. Leciał na Międzynarodową Stację Kosmiczną; jej załodze miał dostarczyć prawie trzy tony zapasów. Niedługo po starcie statku, rosyjscy kontrolerzy lotu jednak stracili z nim kontakt i już nigdy go nie odzyskali.

d3qytiv

Podziel się opinią

Share
d3qytiv
d3qytiv
Więcej tematów