Trwa ładowanie...
prezydent

Prezydent Mołdawii rezygnuje

Vladimir Voronin ustępuje ze stanowiska prezydenta Mołdawii i przechodzi do pracy w parlamencie - podała rosyjska agencja RIA-Nowosti, powołując się na źródło w KC Partii Komunistów Republiki Mołdawii, której Voronin jest pierwszym sekretarzem.

Share
Prezydent Mołdawii rezygnuje
Źródło: PAP/EPA
d1r0mfs

Zgodnie z konstytucją Mołdawii pełniącym obowiązki głowy państwa zostanie przewodniczący parlamentu Mihai Ghimpu.

- Vladimir Voronin przechodzi do pracy w parlamencie - powiedział rozmówca agencji dodając, że skupi się on na pracy we frakcji komunistów, która ma w parlamencie 48 mandatów.

d1r0mfs

W stolicy Mołdawii, Kiszyniowie, zebrała się narada aktywu partii komunistów, którzy tego dnia już po raz drugi nie wzięli udziału w posiedzeniu parlamentu wyłonionego w wyborach przedterminowych.

Bezpośrednią przyczyną przeprowadzenia przedterminowych wyborów w Mołdawii był impas w kwestii wyboru nowego szefa państwa. W kwietniu parlament dwukrotnie usiłował wyłonić następcę Voronina.

Prozachodnia koalicja czterech partii: Partii Liberalnej (PL), Liberalno-Demokratycznej Partii Mołdawii (PLDM), Demokratycznej Partii Mołdawii (PDM) i Sojuszu "Nasza Mołdawia" - ma 53 miejsca w 101-osobowym parlamencie. Jest w stanie sformować rząd, ale brakuje jej ośmiu głosów, by wybrać następcę komunisty Vladimira Voronina na stanowisko prezydenta. Do wyboru prezydenta w 101-miejscowym parlamencie trzeba 61 mandatów, do zatwierdzenia rządu - nie mniej niż 52.

d1r0mfs

Podziel się opinią

Share
d1r0mfs
d1r0mfs
Więcej tematów