Trwa ładowanie...
d1w9139

Postne danie w "Latarniku"

(fot: Magdalena Pawlak)
(inf.własna)

d1w9139
d1w9139

W środę rozpoczął się Wielki Post. Społeczno-kulturalny tygodnik internetowy latarnik.pl przywitał ten szczególny czas wystawą zdjęć z ossuarium w czeskim miasteczku Kutna Hora. Ossuarium jest odmianą kostnicy, tyle że kości, zamiast spoczywać pod ziemią, ostentacyjnie zostają wystawione na widok publiczny - cóż bardziej odpowiedniego na okres umartwień?

Kutna Hora - jedno z najbogatszych miast średniowiecznych, rozsławione kopalniami srebra - dziś raczej nie cieszy się uznaniem turystów. Również w samym ossuarium nie ma tłumów, co pozwala jeszcze mocniej przeżyć to, co tam się znajduje. Według relacji fotograficzki Magdaleny Pawlak, ci którzy dotrą do ossuarium wychodzą z niego jednocześnie zachwyceni i przerażeni. Nad ostrym łukiem wejścia ozdobionym koronką ornamentu widnieje uformowany z piszczeli krzyż. Czaszki zdobią ołtarze, wypełniają rzeźbione nisze, pokrywają sieć gotyckich sklepień, zdobią cokoły, pilastry, chrzcielnice. Kości tworzą dekoracyjne girlandy i festony. Czarno-białe zdjęcia Magdaleny Pawlak doskonale oddają atmosferę zadumy, przerażenia i kuriozalności.

W ostatnim numerze "Latarnika" wprowadzona została nowa struktura, która powinna ułatwić poruszanie się po serwisie. W dziale "Styl", aby odetchnąć po dusznej atmosferze średniowiecznej kaplicy, można obejrzeć m.in. projekt samochodu polskiego designera Remigiusza Skomro, który zwyciężył w organizowanym w Los Angeles międzynarodowym konkursie Motor Trend Design Contest.(ck)

d1w9139
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1w9139
Więcej tematów