Trwa ładowanie...
d1izae5
Polityka

Polskie nastolatki są przemęczone

Nawet 30 proc. polskich nastolatków cierpi z powodu skumulowanego zmęczenia. To właśnie zmęczenie i potrzeba odpoczynku są jednym z trzech najczęstszych powodów wagarów (prawie 40 proc. wskazań) - podaje "Rzeczpospolita" powołując się na książkę "Psychologia dorastania" autorstwa Anny Oleszkowicz i Alicji Senejko z Uniwersytetu Wrocławskiego.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Polskie nastolatki są przemęczone
(WP.PL, Fot: Paweł Kozioł)
d1izae5

Osoby permanentnie przemęczone często mają problemy z koncentracją i pamięcią, narzekają na bóle gardła, mięśni, stawów czy głowy, cierpią na bezsenność albo przeciwnie - ciągle by spali. Dłużej dochodzą do siebie po wysiłku, po którym wcześniej prędko się regenerowali, bywają drażliwi, zdezorientowani i nadwrażliwi - wymienia "Polityka".

Tygodnik cytuje opinię psychologa i psychoterapeuty z liceum im. Stefana Batorego Moniki Winek. Ekspertka często obserwuje chroniczne zmęczenie wśród młodych ludzi z medyczną diagnozą typu przewlekłe atopowe zapalenie skóry, na które nie pomagają standardowe kuracje, czy uporczywe bóle zębów, choć wszystkie zęby są wyleczone.

W ocenie psycholog ciężar nauki w szkole od dekad jest mniej więcej taki sam, ale największa współczesna trudność polega na tym, że po godzinach lekcji większość uczniów nie ma szans, by zmienić bieg na wolniejszy.

W opinii specjalistów ofiarami przewlekłego zmęczenia częściej są dziewczęta niż chłopcy. By pomóc ekstremalnie zmęczonym, niezbędne bywają leki i dłuższy urlop od obowiązków i szkoły.

Źródło: Polityka

d1izae5

Podziel się opinią

Share
d1izae5
d1izae5
Więcej tematów