Trwa ładowanie...

Polak zdobył szczyt K2

"Jest sukces wyprawy!!! Janusz Gołąb na szczycie!" - takiego SMS-a wysłał Paweł Michalski, jeden z uczestników wyprawy na K2. Jego treść pojawiła się na profilu Polski Himalaizm Zimowy na Facebooku.

Share
Polak zdobył szczyt K2
Źródło: Wikimedia Commons, fot: Svy123
d2cwgou

Wyprawa na K2 odbywa się w ramach programu Polski Himalaizm Zimowy. Ma na celu rozpoznanie góry przed ewentualną wyprawą zimową. Drugi najwyższy szczyt Ziemi - 8611 metrów - jest też drugim obok Nanga Parbat, niezdobytym jeszcze zimą ośmiotysięcznikiem.

Polacy zaatakowali szczyt w środę o 22.00 z położonego na wysokości 7950 metrów obozu czwartego.

Zgodnie z informacjami przekazanymi w SMS-ie, cel osiągnął Janusz Gołąb, himalaista z Gliwic. Artur Małek i Paweł Michalski zawrócili 150 metrów od wierzchołka. Marcin Kaczkan, lider wyprawy, kontynuował atak. Nie wiadomo jeszcze, czy mu się udało.

46-letni Gołąb zdobył szczyt w 60. rocznicę pierwszego wejścia na K2. 31 lipca 1954 roku górę zdobyli Achille Compagnoni i Lino Lacedelli (włoską wyprawą dowodził wtedy Ardito Desio). Jest 11. Polakiem, który tego dokonał.

Pierwszą Polką i zarazem pierwszą kobietą, która zdobyła K2 była Wanda Rutkiewicz (1986 rok). Łącznie na górze stanęło ponad 300 śmiałków.

d2cwgou

Podziel się opinią

Share
d2cwgou
d2cwgou
Więcej tematów