Trwa ładowanie...
ycipk-vedh4a
ycipk-vedh4a

Polacy w Chicago modlą się za zmarłych

Polonia w Chicago wzięła udział w uroczystościach zorganizowanych w dniu Wszystkich Świętych na cmentarzu św. Wojciecha, gdzie znajduje się Pomnik Ofiar Katynia.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
ycipk-vedh4a

- Nie mogliśmy być z naszymi rodzinami w Polsce przy grobach, ale chcieliśmy przeżyć ten dzień w podobnym duchu, pamiętając o Dniu Zmarłych, święcie, które na ziemi amerykańskiej wygląda zupełnie inaczej - powiedział PAP Andrzej Brach stojący na czele Stowarzyszenia Pamięci Ofiar Katynia i Smoleńska.

Pod Pomnikiem Ofiar Katynia w dzielnicy Chicago, Niles, od kilku dni składano wieńce, kwiaty i zapalano znicze. W poniedziałek wieczorem na wspólną modlitwę odprawioną przez księdza Michała Osucha, proboszcza Bazyliki św. Jacka w Chicago, przyszło ok. 180 osób. Wspominano tych, którzy tragicznie zginęli w katastrofie smoleńskiej. Na pokładzie feralnego Tu-154 znajdował się Wojciech Seweryn z Chicago, pomysłodawca monumentu w Niles.

- Jesteśmy zadowoleni, że tylu Polaków przyszło na te uroczystości, by pomodlić się i oddać hołd zmarłym i tym, którzy polegli na różnych frontach i w katastrofie smoleńskiej - powiedział Brach.

ycipk-vedh4a

Na cmentarzu św. Wojciecha są pochowani m. in. weterani Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie z czasów II wojny światowej, a także zmarli prezesi Kongresu Polonii Amerykańskiej.

Organizatorami uroczystości były: Związek Klubów Polskich, Stowarzyszenie Pamięci Ofiar Katynia i Smoleńska oraz Bazylika Św. Jacka w Chicago. Obecni byli także członkowie polonijnego klubu motocyklowego biorący udział w "Rajdach Katyńskich".

1 listopada - dzień Wszystkich Świętych - jest w USA obchodzony inaczej niż w Polsce. Amerykanie wspominają zmarłych i oddają cześć żołnierzom poległym na frontach wojen podczas święta Memorial Day, przypadającego w poniedziałek po ostatnim weekendzie maja.

Polub WP Wiadomości
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Ważne
0
Smutne
0
Ciekawe
0
Irytujące
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-vedh4a

ycipk-vedh4a
ycipk-vedh4a