ycipk-3hlnmo
ycipk-3hlnmo
podatki

Podatki bez tajemnic

Sejm uchwalił ustawy o podatkach PIT i CIT, które będą obowiązywały od nowego roku. Korzystne dla podatników, będzie podwyższenie progów, niekorzystne pozostawienie stawek na tym samym poziomie - 19, 30 i 40 proc.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
ycipk-3hlnmo

Będą one zmniejszone dopiero w 2009 roku do 18 i 32 proc.

Ustawa o PIT wprowadza ulgę prorodzinną - będzie można odliczyć 120 złotych rocznie na każde dziecko. Zmienione zostały również zasady sprzedaży mieszkań. Podatek od przychodu został zastąpiony podatkiem od dochodu, co według przewodniczącej komisji finansów publicznych Aleksandry Natalii-Świat "jest korzystne dla podatników".

W przyszłym roku zniknie jednak ulga odsetkowa, dzięki której można odliczać od dochodu wydatki na spłatę odsetek od kredytu mieszkaniowego.

ycipk-3hlnmo

Pozostaną jednak uproszczone formy opodatkowania niektórych przedsiębiorców, czyli ryczałt i karta podatkowa.

Jak mówi poseł SLD Stanisław Stec, były wiceminister finansów, "wśród osób prowadzących działalność gospodarczą, zyskają mali podatnicy, a stracą ci średni i duzi".

Przedsiębiorcy będą mogli jednak zaliczać do kosztów uzyskania przychodów wydatki na świadczenia medyczne pracowników oraz wydatki na reklamę. Nie będą natomiast mogli zaliczać do kosztów wydatków na usługi gastronomiczne.

Polub WP Wiadomości
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Ważne
0
Smutne
0
Ciekawe
0
Irytujące
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-3hlnmo

ycipk-3hlnmo
ycipk-3hlnmo