Trwa ładowanie...
d3lq75w
d3lq75w
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Piraci uwolnili kolejny statek

Somalijscy piraci uwolnili
czarterowany przez Iran statek towarowy, porwany w listopadzie -
podała irańska telewizja.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
d3lq75w

Statek "Delight", przewożący 36 tys. ton pszenicy z Niemiec do Iranu i zaatakowany 18 listopada w Zatoce Adeńskiej, został uwolniony w piątek. Tego samego dnia po zapłaceniu 3 mln dolarów okupu zwolniony został saudyjski supertankowiec "Sirius Star", przewożący ładunek ropy wartości ok. 100 mln USD.

Jak podano, 25 członków załogi na pokładzie irańskiej jednostki czuje się dobrze. "Delight" zmierza w kierunku Iranu. Nie wiadomo, czy za uwolnienie statku porywacze otrzymali okup. Irańska firma, która czarterowała "Delight", poinformowała jedynie, że ładunek jest nietknięty.

W rękach piratów od września znajduje się także ukraiński statek "Faina" z ładunkiem broni, m.in. ok. 30 czołgami T-72. W sobotę piraci zapowiedzieli jednak, że są skłonni obniżyć swoje żądania finansowe i w najbliższych dniach uwolnić jednostkę.

d3lq75w

Pierwotnie żądali oni 20 mln dolarów okupu, ale później media donosiły o niższych kwotach. W sobotę Reuter informował o okupie wysokości 5 mln dolarów.

Nie jest jasne, dokąd miała trafić broń na pokładzie "Fainy". Choć oficjalne informacje mówią o kenijskiej Mombasie, Waszyngton oświadczył, że broń była przeznaczona dla autonomicznego regionu południowego Sudanu. Narusza to ustalenia porozumienia pokojowego między przedstawicielami południowego Sudanu a rządem w Chartumie z 2005 roku.

W piątek somalijscy piraci uwolnili supertankowiec "Sirius Star" z dwoma Polakami na pokładzie.

d3lq75w

Podziel się opinią

Share

d3lq75w

d3lq75w
Więcej tematów