Trwa ładowanie...
d275t9q
IAR

Patrick Modiano laureatem literackiego Nobla

69-letni francuski pisarz Patrick Modiano został tegorocznym laureatem literackiego Nobla. To jedensty Nobel dla literatury francuskiej w historii nagrody.
Share
Patrick Modiano laureatem literackiego Nobla
Źródło: AFP, Fot: Jonathan Nackstrand
d275t9q

- Za sztukę pamięci i dzieła, w których uchwycił najbardziej niepojęte ludzkie losy i odkrywał świat czasu okupacji - tak Szwedzka Akademia uzasadniła swój wybór, dodając, że Modiano w swej twórczości porusza tematy pamięci, zapomnienia, tożsamości i winy. W jego powieściach często pojawia się Paryż.

Tegoroczny laureat literackiego Nobla, Patrick Modiano, urodził się 30 lipca 1945 r. na przedmieściach Paryża i ma pochodzenie żydowsko-włosko-belgijskie. Jego ojciec był biznesmenem, matka - aktorką. Jako pisarz zadebiutował w 1968 powieścią "La Place de l'toile". W 1972 r. otrzymał nagrodę Akademii Francuskiej za powieść "Les Boulevards de ceinture". W 1978 r. zdobył kolejną prestiżową francuską nagrodę literacką - Nagrodę Goncourtów - za powieść "Ulica Ciemnych Sklepików" ("Rue des boutiques obscures").

Szwedzka Akademia w nocie biograficznej tegorocznego laureata podkreśla, że jego powieści często osadzone są realiach II wojny światowej i niemieckiej okupacji Francji. Powieści Modiano bywają ze sobą powiązane, jeden i ten sam bohater pojawia się w kilku książkach. Niektóre powieści jak "Dora Bruder" (1997) są oparte na faktach, bohaterką tej książki jest 15-letnia Żydówka ukrywajaca się podczas wojny w Paryżu. Na językjęzyk polski przełożonych zostało kilka powieści Modiano m.in. "Nawroty nocy", "Ulica Ciemnych Sklepików", "Zagubiona dzielnica", "Przejechał cyrk".

d275t9q

Jako faworytów w tym roku wymieniano między innymi białoruską reportażystkę Swietłanę Aleksijewicz, Japończyka Haruki Murakami i kenijskiego pisarza Ngugi wa Thiong’o. Wśród polski pisarzy typowanych do tegorocznej nagrody byli Adam Zagajewski, Olga Tokarczuk i Tadeusz Konwicki.

W tym roku Akademia Szwedzka otrzymała 210 ważnych zgłoszeń do literackiego Nobla. Oficjalne szczegóły dotyczące tegorocznych nominacji zostaną jednak ujawnione dopiero za 50 lat.

d275t9q

Podziel się opinią

Share
d275t9q
d275t9q
Więcej tematów