On poparł Komorowskiego
Wybór wypowiedzi Władysława Bartoszewskiego
Perły i gafy z ust profesora Bartoszewskiego - zdjęcia
Władysław Bartoszewski niewątpliwie jest wyjątkową osobowością. Potrafi mówić barwnie i ciekawie, zdarza się jednak że powie o "jedno słowo za dużo" - przedstawiamy subiektywny wybór różnych - mniej lub bardziej udanych wypowiedzi profesora.
"Póki sił, Do ostatniego tchu będę głosił potrzebę powołania Komorowskiego, aby Polska nie zeszła w opinii świata na miejsce między Grecją a Bułgarią i Rumunią pod względem stabilizacji, zaufania, szacunku, możliwości".
"Jeśli Jarosław Kaczyński – a w ostatnich dniach już to się rozpoczęło – będzie wykorzystywał wielką stratę, jakiej doznał, jako argumentu wyborczego"
"wówczas będę musiał powiedzieć: jestem zarówno przeciwko pedofilii, jak i nekrofilii każdego rodzaju..."
O wykorzystaniu śmierci Lecha Kaczyńskiego w kampanii wyborczej PiS.
Warszawa, 08.11.2008 r. Profesor Władysław Bartoszewski był gościem Kongresu Polskiego Stronnictwa Ludowego.
"Jeżeli Polska miałaby spaść do rangi zainteresowania, jaką w świecie jest obdarzona Rwanda, Burundi, to byłby najlepszy argument za wybraniem człowieka, który ma doświadczenie w hodowli zwierząt futerkowych, a nie ma doświadczenia bycia ojcem czegokolwiek"
O Jarosławie Kaczyńskim kandydującym na stanowisko prezydenta RP.
Oświęcim, 12.05.2008 r. Profesor Władysław Bartoszewski podczas wystąpienia w Centrum Dialogu i Modlitwy w Oświęcimiu. Do 19 maja w Oświęcimiu odbywać się będzie pierwsze seminarium na temat zjawiska ludobójstwa organizowane przez Raphael Lemkin Center for Genocide Prevention i Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau. Uroczystego otwarcia konferencji dokonał prof. Władysław Bartoszewski, przewodniczący Międzynarodowej Rady Oświęcimskiej.
"Jarosław Kaczyński jest zakompleksiony, arogancki, inteligentny i zdolny. Zdolny do wielu złych rzeczy"
O Jarosławie Kaczyńskim.
Warszawa 21.01.2005 r. Władysław Bartoszewski, były minister spraw zagranicznych.
"Jeśli panna nie jest piękna i posażna, to powinna być choć sympatyczna, a nie nabzdyczona"
O polskiej polityce zagranicznej.
Frankfurt nad Odrą, 20.06.2008 r. Profesor Władysław Bartoszewski i rektor Uniwersytetu Viadrina Gesine Schwan , uhonorowani "Europejską Nagrodą Komunikacji Interkulturowej"
"Warto być uczciwym, choć nie zawsze się to opłaca. Opłaca się być nieuczciwym, ale nie warto"
Warszawa, 03.12.2008 r. Wykład na temat sensu walki o wartości w każdej sytuacji dla uczestników "Ekspresu Solidarności. Kraków-Warszawa-Gdańsk".
"Nie chcę umierać w Polsce dyplomatołków"
Wypowiedź na konwencji wyborczej PO w 2007 roku.
Po nominacji na stanowisko ministra spraw zagranicznych - Władysław Bartoszewski uściska rękę profesora Bronisława Geremka.
"O lekarzu świadczy opinia chorych, o nauczycielu - uczniów"
"A o człowieku posługującym się zawodowo piórem – czytelników. Debiutowałem jako dwudziestoletni dziennikarz w katolickiej prasie w podziemiu niepodległościowym w latach II Wojny Światowej, a mając lat dwadzieścia dwa – także w prasie Armii Krajowej. Pracuję więc piórem już prawie sześćdziesiąt pięć lat. Napisałem sporo rzeczy lepszych i gorszych, ale źródłem prawdziwej satysfakcji jest dla mnie, że nie muszę się niczego, co napisałem, wstydzić, albo marzyć, aby zapadło się pod ziemię."
Warszawa, 28.12.1980 r. Zjazd Polskiego Związku Literatów. Nz. m.in. Jerzy Ficowski(L), Władysław Bartoszewski (P).
"Proszę mi wymienić inny kraj Unii Europejskiej, który w ciągu ostatnich 15 lat miał trzech ministrów spraw zagranicznych – Geremka, Rotfelda, Mellera, pochodzenia żydowskiego (...) ".
O antysemityzmie w Polsce.
Oświęcim, 27.01.2005 r. Obchody 60 rocznicy wyzwolenia obozu zagłady Auschwitz -Birkenau. Na zdjęciu: były więzień obozu, prof. Władysław Bartoszewski przemawia podczas uroczystości na terenie obozu.
"Gdyby mi ktoś 60 lat temu, gdy stałem skulony na placu apelowym KL Auschwitz, powiedział, że będę miał przyjaciół Niemców"
"obywateli demokratycznego i zaprzyjaźnionego kraju, to bym powiedział, że to wariat".
Na zdjęciu: powołany na stanowisko ministra spraw zagranicznych Władysław Bartoszewski ze swoim niemieckim odpowiednikiem - Joschką Fischerem.
"Jeśli polityka ma polegać na wielkim kłamstwie, to ja będę mówił, że do Oświęcimia wpakowali mnie Francuzi"
O polityce.
Oświęcim, 27.01.2005 r. Obchody 60. rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz - Birkenau. Nz. Prezydent Francji Jacques Chirac (3L) i Simona Veil (3P) oraz Władysław Bartoszewski (L) na terenie byłego obozu.
"Steinbach tak się nadaje do pertraktacji z Polską jak zdecydowany antysemita do pertraktacji z Jerozolimą. Ona jest antypolką"
O Eryce Steinbach.
Warszawa, 03.12.2008 r. Profesor Władysław Bartoszewski podczas wykładu na temat sensu walki o wartości w każdej sytuacji dla uczestników "Ekspresu Solidarności. Kraków-Warszawa-Gdańsk"
"Kiedy ktoś mnie po pijaku obrzyga w autobusie, to nie jest obraza"
"To jest obrzydliwość. Nie każdy może mnie obrazić. Prezes PiS nie ma życiorysu, który by mu na to pozwolił. Jestem ponad to."
O przeprosinach Kaczyńskiego na Kongresie PiS w 2008 roku.
Warszawa, 21.01.2005 r. Profesor Władysław Bartoszewski podczas udzielania wywiadu dziennikarce Polskiej Agencji Prasowej SA. PAP
"Ktoś to przecież powinien zrobić, znak zapytania"
"Ktoś powinien reagować, znak zapytania. Ktoś powinien się przeciwstawić, znak zapytania. Ktoś powinien protestować, znak zapytania. Ja sobie też zadawałem takie pytania, sam. I znajdowałem taką odpowiedź – jeżeli ktoś, to dlaczego nie ja?"
Ze wstępu do filmu Bartoszewski, reż. Jerzy Ridan.
Warszawa, 30.07.2008 r. Profesor Władysław Bartoszewski podczas promocji swojej książki "Dni walczącej stolicy" w jednym z warszawskich Empików.
"Kilkakrotne wypełnianie papieru lustracyjnego w ogóle mi nie przeszkadza. Przecież w różnych ankietach wielokrotnie pisałem, że mam 184 cm wzrostu i że nie jestem narkomanem"
Warszawa, 08.11.2008 r. Prezes Polskiego Stronnictwa Ludowego Waldemar Pawlak dziękuje profesorowi Władysławowi Bartoszewskiemu, który był gościem Kongresu za jego wystąpienie podczas obrad.
"Inteligent tym się różni od nieinteligenta, że nie obraża się o żarty, rozumie żarty i lubi żarty"
Wrocław, 24.09.2008 r. Kanclerz Republiki Federalnej Niemiec Angela Merkel odbiera gratulacje od podsekretarza stanu w Kancelarii Premiera Władysława Bartoszewskiego podczas uroczystości, na której Merkel otrzymała doktorat honoris causa Politechniki Wrocławskiej.
"Należymy do kręgu kulturowego, którego najważniejsze pojęcia etyczne są ukształtowane przez chrześcijaństwo. Czyli nie zrzucamy starców ze skały tarpejskiej, szanujemy dzieci"
Warszawa, 30.07.2008 r. Profesor Władysław Bartoszewski podczas promocji swojej książki "Dni walczącej stolicy" w jednym z warszawskich Empików.
"Są uprawnione wydawnictwa, które wydają przewodniki po domach publicznych"
"z kwalifikacjami i ilością gwiazdek, ale nie sądzę, żebym chciał wydać w takim miejscu swoją książkę historyczną, albo żeby to wydawnictwo równocześnie wydawało żywoty świętych"
O książce opisującej życie Ryszarda Kapuścińskiego
Warszawa, 20.06.1995 r. Uroczyste otwarcie ambasady Estonii w Warszawie. N/z: minister spraw zagranicznych Władysław Bartoszewski (P) i Riivo Sinijarv (C).