Trwa ładowanie...
d2rcgyp

Ogromna asteroida przeleci blisko Ziemi

W niedzielę, w odległości 40 tys. km od naszej planety, przeleci 20-metrowa asteroida 2014 RC. Podobnej wielkości obiekt kosmiczny eksplodował nad Czelabińskiem w 2013 roku. Asteroida w zasadzie prawie nas muśnie. Odległość, jaka będzie ją dzielić od nas, będzie dziesięciokrotnie mniejsza niż dystans między Ziemią a Księżycem.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
(Fotolia)
d2rcgyp

Obiekt wypatrzono 1 września w projektach badawczych Catalina Sky Survey oraz Pan-STARRS. Według astronomów, asteroida znajdzie się najbliżej Nowej Zelandii około 16:15 czasu polskiego w niedzielę 7 września.

2014 RC nie będzie widać gołym okiem, jest za mała. Będzie ją można jednak obserwować za pomocą teleskopu. Oglądanie może utrudnić światło słoneczne.

Asteroida 2014RC należy do tzw. NEO (Obiektów bliskich Ziemi). Należą do nich planetoidy, komety i meteoroidy. Przelatują one w pobliżu Błękitnej Planety, przy czym odległość, jaka dzieli je od ziemskiej orbity nie może przekraczać 45 mln km.

Nie po raz pierwszy w kierunku Ziemi zmierza skała kosmiczna. W lutym 2013 roku nad Czelabińskiem eksplodował superbolid, który rozmiarami przypominał asteroidę 2014RC. Silna fala uderzeniowa, która powstała w wyniku przelotu i eksplozji meteoru spowodowała ogromne straty (ponad 7500 budynków zostało uszkodzonych), a także obrażenia u ponad tysiąca pięciuset osób. Astronomowie uspokajają, że tym razem obiekt nie stwarza zagrożenia.

d2rcgyp

Podziel się opinią

Share

d2rcgyp

d2rcgyp
Więcej tematów