Trwa ładowanie...

Ogólnopolski Dzień Transplantacji

Rocznie w Polsce udaje się znaleźć 500 dawców organów. Tymczasem na przeszczep czeka półtora tysiąca. W Ogólnopolskim Dniu Transplantacji zwracamy uwagę na problem dawstwa organów.

Share
Ogólnopolski Dzień Transplantacji
Źródło: WP.PL, Fot: Marcin Gadomski
d1nog0x

Paweł Klikowicz z kampanii dawca.pl zachęca do wypełniania deklaracji o przeznaczeniu po śmierci swoich organów dla potrzebujących. Warto też na ten temat porozmawiać ze swoimi bliskimi i powiedzieć im o swojej woli.

Dawcą zostaje osoba, u której stwierdzona została śmierć mózgu. Zgodnie z polskim prawem, w tym momencie można pobrać organy i nie jest do tego potrzebna zgoda rodziny. Niemniej w praktyce lekarze zawsze pytają bliskich o zgodę.

d1nog0x

Sławomir Bugajczyk osiem lat temu miał przeszczepione serce. Ta operacja uratowała mu życie i teraz może normalnie funkcjonować. Jeździ na rowerze, przejechał w ciągu jednego dnia 220 kilometrów.

Małgorzata Rudnik cztery lata temu miała przeszczep trzustki. W tym momencie ma dwie, co pozwoliło jej wyleczyć się z cukrzycy. Mówi, że nie ma dnia, żeby nie myślała o swoim dawcy.

Deklarację mówiącą o chęci oddania po śmierci swoich organów do transplantacji można pobrać na stronie www.dawca.pl.

d1nog0x

Podziel się opinią

Share
d1nog0x
d1nog0x
Więcej tematów