Trwa ładowanie...

Ogień olimpijski przybył do Australii

Zapalony znicz, będący od 1936 roku
symbolem ruchu olimpijskiego, wylądował w Australii, która jest kolejnym
etapem jego wędrówki po kontynentach i krajach świata.

Share
Ogień olimpijski przybył do Australii
Źródło: AFP
d481w3t

Znicz przywieziony został na pokładzie samolotu Airbus towarzystwa lotniczego China Airlines, który wystartował ze stolicy Indonezji Dżakarty. Po sześciu godzinach lotu samolot wylądował na australijskim lotnisku wojskowym, skąd przewieziony zostanie do stolicy kraju Canberry.

Po wylądowaniu odbyła się uroczystość przejęcia ognia, w której uczestniczyli przedstawiciele władz australijskich oraz chińskich, które są gospodarzem tegorocznych Igrzysk Olimpijskich w Pekinie.

W ostatnich dniach, przed przybyciem do Indonezji, sztafeta olimpijska przemierzała kolejne kraje azjatyckie - od Stambułu w Turcji, poprzez stolicę Indii Delhi, stolicę Tajlandii Bangkok oraz stolicę Malezji Kuala Lumpur.

d481w3t

Wszędzie w Azji towarzyszyły jej zaostrzone środki bezpieczeństwa, w celu uniknięcia incydentów, towarzyszących wcześniej wędrówce olimpijskiej pochodni w niektórych krajach Europy, przede wszystkim w Paryżu i Londynie, gdzie jej przebieg zakłócili obrońcy praw człowieka, protestujący przeciwko działaniom władz chińskich wobec Tybetańczyków i Tybetu.

Mimo tych środków, również w niektórych krajach azjatyckich odbyły się manifestacje na rzecz wolności Tybetu i przeciwko łamaniu praw człowieka w Chinach. Towarzyszyły im też kontrmanifestacje, z udziałem studentów i obywateli chińskich.

d481w3t

Podziel się opinią

Share
d481w3t
d481w3t
Więcej tematów