Szczyt bezczelności. Dali znać, że nie aresztują Putina [RELACJA NA ŻYWO]
RELACJA ZAKOŃCZONA

Szczyt bezczelności. Dali znać, że nie aresztują Putina [RELACJA NA ŻYWO]

Putin ma tam jechać. Znaleźli sposób, jak ominąć nakaz aresztowania
Putin ma tam jechać. Znaleźli sposób, jak ominąć nakaz aresztowania
Źródło zdjęć: © EPA, PAP | MIKHAIL METZEL
Violetta BaranMarek Mikołajczyk
24.04.2023 21:21, aktualizacja: 25.04.2023 21:46

Wtorek to 426. dzień inwazji Rosji na Ukrainę. W sierpniu w RPA odbędzie się szczyt BRICS, organizacji, której członkami są Brazylia, Rosja, Indie, Chiny i RPA. Zaproszenie na to spotkanie otrzymał już Putin. Pojawił się jednak problem: po wydaniu nakazu aresztowania przywódcy z Kremla przez Międzynarodowy Trybunał Karny, władze RPA powinny go zatrzymać, gdy tylko pojawi się na terytorium tego kraju. Rządząca partia znalazła jednak sposób jak ten nakaz ominąć. Rozwiązanie jest proste: wystarczy wycofać swoje członkostwo w tej międzynarodowej organizacji. Śledź relację na żywo Wirtualnej Polski.

Najważniejsze informacje
  • Ukraińska ziemia skrywa niebezpieczne niespodzianki. Mieli się o tym przekonać rosyjscy żołnierze, którzy kopali okopy w okupowanej części obwodu zaporoskiego. Zakazili się tam groźną bakterią.
Relacja zakończona

Kończymy naszą relację. Nowe informacje znajdziesz TUTAJ.

Wojna w Ukrainie trwa, tymczasem premier Denys Szmyhal zapowiada już odbudowę sześciu zniszczonych wskutek rosyjskiej napaści miejscowości. - Odbudujemy je według eksperymentalnego projektu - dodał.  

Projekt obejmie: Borodziankę i Moszczun w obwodzie kijowskim, Trościaniec w obwodzie sumskim, Posad-Pokrowske w obwodzie chersońskim, Cyrkuny w obwodzie charkowskim oraz Jahidne w obwodzie czernihowskim.

- Wszystkie te miejscowości zostały strasznie zniszczone. Teraz właśnie od nich zaczynamy odbudowę zgodnie z zasadą 'lepiej niż było' - podkreślił Szmyhal.

Ukraina planuje wprowadzić dodatkowe sankcje wobec Iranu, który wspomaga Rosję dostawami broni, przede wszystkim dronami Shahed. Miałyby obowiązywać przez 50 lat - poinformowała we wtorek ukraińska minister gospodarki Julia Swyrydenko, cytowana przez portal Kyiv Independent.

"Wcześniejsze sankcje nałożone przez Ukrainę i naszych partnerów na osoby i firmy bezpośrednio zaangażowane w dostawy broni do Rosji nie zostały, niestety, potraktowane poważnie jako ostrzeżenie” – powiedziała Swyrydenko.

Ławrow zabrał głos po posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa ONZ. Zareagował na odmowę przyznania wiz rosyjskim dziennikarzom. - Zachód ostro zaczął "atakować" media, które nie są mu posłuszne - stwierdził w trakcie konferencji prasowej. Padły też ostre słowa o Ukrainie. 

Rosja może zakończyć ogłoszone przez siebie moratorium na rozmieszczenie naziemnych nuklearnych rakiet średniego i krótkiego zasięgu - oświadczył w wywiadzie dla TASS Władimir Jermakow, przedstawiciel rosyjskiego MSZ, stojący na czele departamentu ds. nierozprzestrzeniania broni masowego rażenia i kontroli zbrojeń w tym resorcie. -  Gotowość Rosji do dalszego przestrzegania jednostronnego moratorium na rozmieszczenie rakiet lądowych średniego i krótkiego zasięgu w niektórych regionach będzie zasadniczo zależeć od konkretnych parametrów zasięgu amerykańskich rakiet. Ale nawet teraz możemy śmiało powiedzieć, że destabilizujące programy wojskowe Stanów Zjednoczonych i ich sojuszników sprawiają, że nasze moratorium jest coraz bardziej kruche, zarówno w regionie Azji i Pacyfiku, jak i w Europie - stwierdził Jermakow. 

Na Ukrainie jako ochotnicy w zagranicznym legionie walczy około 70 Francuzów, 10 zginęło w boju - podał we wtorek dziennik "Le Monde”. 

Rosja podwoiła na Morzu Czarnym liczbę okrętów, zdolnych przenosić rakiety "Kalibr". Są one zdolne wystrzelić 24 takie pociski - poinformowało Dowództwo Operacyjne "Południe".

Putin ukrywa się w schronach, a w trakcie publicznych wystąpień na scenę zamiast niego wychodzi sobowtór - tak uważa wielu ekspertów, obserwujących poczynania Kremla. - To kłamstwo. Putin jest jeden - twierdzi Dmitrij Pieskow. Podkreśla, że rosyjski przywódca "nie siedzi w żadnym bunkrze". 

Kanadyjscy parlamentarzyści pracują nad propozycjami pomocy dla ukraińskich rolników, a wśród rekomendacji znajdują się m.in. propozycje budowy w Polsce elewatorów na ukraińskie zboże.

W najnowszym raporcie na temat globalnego bezpieczeństwa żywnościowego komisja ds. rolnictwa kanadyjskiej Izby Gmin wskazała, że Kanada w ramach pomocy Ukrainie może dostarczyć „dodatkowe możliwości magazynowania”. Portal National Newswatch cytował we wtorek przewodniczego komisji Kody Blois, który powiedział, że komisja sugeruje rządowi niezwłoczne wsparcie budowy elewatorów na ukraińskie zboże w Polsce, na granicy z Ukrainą.

Władze Rygi opowiedziały się za usunięciem z centrum miasta pomnika Aleksandra Puszkina. Nie wiadomo jeszcze, dokąd ani kiedy będzie przeniesiony pomnik rosyjskiego poety. 

Rosjanie po raz kolejny ostrzelali Nikopol i Marganec, miejscowości położone na zachodnim brzegu Dniepru. Ranne zostały dwie kobiety, pociski zniszczyły wiele domów prywatnych, linię energetyczną i gazociąg.

Jak informuje rosyjski kanał Baza na Telegramie, w ostatnich dniach odnotowano kilka przypadków podpalenia szafek przekaźnikowych na kolei w wielu obwodach Rosji. Incydenty te powodują zakłócenia w ruchu pociągów.

Przebywający w Hiszpanii prezydent Brazylii Luiz Inacio Lula da Silva skrytykował we wtorek rosyjską inwazję na Ukrainę. Podkreślił jednak, że jego zdaniem w tej "szalonej wojnie" nikt nie mówi o pokoju. 

Teraz jest taka śmieszna teoria: kraje Zachodu zapewnią teraz Ukrainie udaną kontrofensywę, a potem poprozą Ukrainę, prezydenta Zełenskiego o rozpoczęcie negocjacji. Ale to jest jakaś schizofreniczna logika. My chcemy, żeby z terytorium Ukrainy nie pochodziły żadne zagrożenia dla naszego bezpieczeństwa, a te zagrożenia kumulują się tam od długiego, długiego czasu, zwłaszcza po zamachu stanu w lutym 2014 roku - powiedział podczas konferencji po obradach Rady Bezpieczeństwa ONZ szef rosyjskiego MSZ Siergiej Ławrow.

Przedstawiciele izb rolniczych z państw Grupy Wyszehradzkiej chcą przywrócenia unijnych ceł na zboże z Ukrainy. Jednocześnie zadeklarowali we wtorek w Brnie, że wpływy z cła powinny trafić w formie pomocy do ukraińskich rolników. Zagrozili protestami w Brukseli. 

Pracownik ambasady Mołdawii w Moskwie został uznany za osobę niepożądaną w ramach retorsji za wydalenie 19 kwietnia przez MSZ w Kiszyniowie przedstawiciela rosyjskiej ambasady w tym mieście - podały we wtorek mołdawskie media.

Według nich osobą, którą władze Rosji uznały za persona non grata, jest Valeriu Manea, I sekretarz sekcji konsularnej ambasady Mołdawii w Moskwie.

Z ustaleń mołdawskich mediów wynika, że Rosja zakazała też wjazdu na swoje terytorium szefowej MSW Mołdawii Anie Revenco, a także trzem deputowanym rządzącej krajem Partii Akcji i Solidarności (PAS). Są nimi Oazu Nantoi, Olesea Stamate oraz Lilian Carp.

"Zdesperowany dziadek" - tak skomentował decyzję Joe Bidena o ponownym starcie w wyborach prezydenckich w USA wiceszef Rady Bezpieczeństwa Rosji Dmitrij Miedwiediew.  "Na miejscu amerykańskich wojskowych natychmiast przygotowałbym fikcyjną walizkę z fałszywymi kodami nuklearnymi ma wypadek jego zwycięstwa, by uniknąć nieodwracalnych konsekwencji" - napisał na swoim kanale na Telegramie Miedwiediew.

W sprawie ukraińskich produktów rolnych zależy nam na wypracowaniu takich narzędzi, które będą służyć Polsce, Unii Europejskiej, Ukrainie, naszym rolnikom przez wiele lat - oświadczył szef polskiego resortu rolnictwa Robert Telus we wtorek w Luksemburgu, gdzie odbywa się spotkanie ministrów rolnictwa państw UE.

- Mieliśmy spotkanie nieformalnej koalicji państw przyfrontowych. Utrzymujemy jedność w negocjacjach z Komisją Europejską. KE wyraziła zgodę na pięć naszych produktów (pszenica, kukurydza, rzepak, nasiona słonecznika i olej słonecznikowy), kolejne produkty jeszcze negocjujemy - przekazał polski minister.

- Chcemy, żeby oprócz tych pięciu były jeszcze mąka, miód, cukier, owoce miękkie (zamrożone), jajka, mięso (zwłaszcza drób), mleko i produkty mleczne oraz sok jabłkowy, koncentrat jabłkowy. O tych produktach rozmawiamy - dodał, zastrzegając, że nikt nie chce blokować tranzytu z Ukrainy.

Konferencja przewodniczących państw UE w Pradze zakończyła się ważnymi konkluzjami, w których mowa jest m.in. o szeroko rozumianej odbudowie Ukrainy po wojnie i o włączeniu się państw europejskich w tę odbudowę - powiedziała we wtorek marszałek Sejmu Elżbieta Witek.

Marszałek Witek w poniedziałek i wtorek wzięła udział w konferencji przewodniczących państw UE w Pradze. W konferencji uczestniczył też marszałek Senatu Tomasz Grodzki.

- Jestem przekonany, że wcześniej czy później strona ukraińska dostanie taki sprzęt którym będzie mogła również prowadzić działania zmierzające do wyparcia wroga ze swojego terytorium - powiedział we wtorek w Polskim Radiu 24 senator PiS, wiceminister obrony Wojciech Skurkiewicz. 

Pytany o wypowiedź prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, że wojna w Ukrainie może się zakończyć kompromisem, a nie ostatecznym rozstrzygnięciem, Skurkiewicz stwierdził, że "oczywiście jakiś kompromis musi nastąpić, ale karta przetargowa Ukrainy musi być znacząca i kluczowa".

Źródło: PAP, Ukrinform, Ukraińska Prawda, TASS, ria.ru, bbc.com, reuters.com, cnn.com, unian.ua

Źródło artykułu:WP Wiadomości
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także