Trwa ładowanie...
nauka
06-06-2007 08:55

Odliczanie przed startem wahadłowca Atlantis

We wtorek wieczorem (czasu lokalnego) amerykańska agencja kosmiczna NASA rozpoczęła trzydniową procedurę odliczania przed zaplanowanym na piątek wieczór startem wahadłowca Atlantis.

Share
Odliczanie przed startem wahadłowca AtlantisŹródło: AFP
d3skea2

Misja była pierwotnie zaplanowana na marzec, jednak przesunięto ją na czerwiec, po tym, jak na dwa tygodnie przed startem gradobicie uszkodziło powłokę izolacyjną zbiornika z paliwem, gdy prom stał już przygotowany na platformie startowej.

Celem misji Atlantisa jest dostarczenie oraz instalacja na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) dodatkowych ogniw słonecznych. Załoga wahadłowca spędzi na orbicie co najmniej 11 dni. Ponieważ podobne zadanie podczas poprzedniej misji w grudniu 2006 r. przysporzyło astronautom wiele problemów, założono możliwość przedłużenia misji o kilka dni.

Odliczanie rozpoczęło się o godzinie 21.00 we wtorek czasu lokalnego (3.00 w środę czasu warszawskiego). Start wahadłowca zaplanowano na 19.38 w piątek czasu lokalnego (1.38 w sobotę czasu warszawskiego). Z 70-procentową pewnością warunki atmosferyczne będą wówczas sprzyjały rozpoczęciu misji - szacują meteorologowie.

NASA planuje ukończyć konstrukcję ISS zanim w 2010 r. trzy amerykańskie promy kosmiczne zostaną wycofane z użycia. Część komponentów stacji kosmicznej jest zaprojektowana tak, że transportować mogą je jedynie aktualnie eksploatowane wahadłowce. Tymczasem, do ukończenia budowy ISS brakuje jeszcze co najmniej 13 lotów wahadłowców.

d3skea2
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3skea2
d3skea2
Więcej tematów