Trwa ładowanie...
01-09-2015 06:15

Od wtorku nowa lista leków refundowanych

Od wtorku zacznie obowiązywać nowa lista leków refundowanych, na której znajdzie się 76 nowych produktów dostępnych w aptekach. Zmiany dotyczą też preparatów stosowanych w programach lekowych i katalogu leków refundowanych w chemioterapii.

Od wtorku nowa lista leków refundowanychŹródło: WP, fot: Łukasz Szełemej
djtv3hl
djtv3hl

Na liście aptecznej znajdzie się 76 nowych produktów. W przypadku 51 produktów - leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego i wyrobów medycznych - ceny obniżono. Obniżki te wyniosą od 1 gr do 184,74 zł. Ceny detaliczne brutto spadną w przypadku 821 produktów (od 1 gr do 194 zł), wzrosną zaś w przypadku 131 (od 1 gr do 1,48 zł).

Przewodniczący Zespołu do spraw Polityki Lekowej i Farmakoterapii Naczelnej Rady Lekarskiej Andrzej Włodarczyk pozytywnie ocenił refundację nowych substancji czynnych, postaci farmaceutycznych, wskazań, a także tworzenie nowych programów lekowych i rozszerzanie katalogu chemioterapii, zaznaczył jednak, że zaniepokojenie budzi fakt bardzo nielicznych w tym roku zmian w zakresie refundacji aptecznej.

Zwrócił uwagę, że od stycznia do lipca MZ zrefundowało tylko dwie nowe substancje czynne (ikatybant i esomeprazol) oraz dwie nowe postaci farmaceutyczne i dwa leki złożone substancji czynnych już wcześniej refundowanych. - Obecna lista apteczna ponownie rozczarowuje - ocenił Włodarczyk.

Jednym z nowych produktów na liście aptecznej będzie lek zawierający worykonazol, stosowany w terapii ciężkich zakażeń grzybiczych oraz w profilaktyce inwazyjnych zakażeń grzybiczych u pacjentów wysokiego ryzyka po przeszczepie macierzystych komórek krwiotwórczych. Lek zawierający tę substancję będzie objęty refundacją także w katalogu chemioterapii.

djtv3hl

W nowym wykazie refundacyjnym będzie też lek zawierający walgancyklowir w postaci proszku do sporządzania zawiesiny, refundowany w przypadkach zakażeń wirusem cytomegalii u pacjentów poddawanych przeszczepom narządów miąższowych - w przypadku przeciwwskazań do stosowania tej substancji w postaci stałej. Jak informuje resort zdrowia, objęcie refundacją płynnej postaci leku jest szczególnie istotne dla dzieci poddawanych przeszczepom narządów.

Pozostałe produkty dodane do części aptecznej wykazu refundacyjnego są odpowiednikami dotychczas refundowanych. W związku z wpłynięciem wniosków o skrócenie terminu obowiązywania decyzji refundacyjnych, upłynięciem terminu ich obowiązywania bądź odmową refundacji na kolejny okres, na liście obowiązującej od września nie znajdzie się 12 produktów obecnych w poprzednim obwieszczeniu.

W ramach nowego programu leczenia neurogennej nadreaktywności wypieracza refundacją zostanie objęty lek zawierający toksynę botulinową. Do programu będą kwalifikowani dorośli z nadreaktywnością mięśnia wypieracza pęcherza moczowego o podłożu neurogennym - po stabilnych urazach rdzenia kręgowego oraz pacjenci ze stwardnieniem rozsianym.

Powstanie też nowy program leczenia przewlekłego zakrzepowo-zatorowego nadciśnienia płucnego. Refundowany w nim będzie lek zawierający riocyguat. Jak zaznacza MZ, refundacja tego leku jest szczególnie istotna z uwagi na to, że nie ma alternatywnych opcji terapeutycznych o udowodnionej skuteczności w tym wskazaniu.

djtv3hl

Kolejny nowy program dotyczy leczenia aktywnej postaci ziarniniakowatości z zapaleniem naczyń (GPA) lub mikroskopowego zapalenia naczyń (MPA). W ramach tego programu refundowany będzie lek zawierający rytuksymab. Dzięki temu większy ma być dostęp do leczenia tych schorzeń m.in. dla pacjentów, u których wystąpił nawrót choroby po wcześniejszym leczeniu cyklofosfamidem.

W katalogu chemioterapii refundacją będzie objęty lek zawierający denosumab (refundowany z poziomem odpłatności "bezpłatnie") stosowany w przypadku nieoperacyjnego guza olbrzymiokomórkowego kości u dorosłych i młodzieży, a także w przypadkach, w których zabieg chirurgiczny mógłby spowodować ciężkie okaleczenie. Jak podkreśla resort zdrowia, refundacja tego leku pozwoli ograniczyć zakres wykonywanych operacji, co może przełożyć się na zachowanie przez pacjentów większej sprawności i samodzielności.

Po wejściu w życie nowej listy refundacyjnej większa ma być dostępność terapii w przypadku chorób, których leczenie jest już finansowane w ramach programów lekowych lub chemioterapii. Chodzi m.in. o leczenie tętniczego nadciśnienia płucnego sildenafilem i epoprostenolem - refundacją ma być objęty także lek zawierający macytentan.

djtv3hl

W ramach programu "Leczenie niedrobnokomórkowego raka płuca" zakres wskazań refundacyjnych dla leku zawierającego erlotynib poszerzy się o możliwość leczenia nowotworu bez ustalonego podtypu. Zmieni się też kategoria dostępności dla leku zawierającego bortezomib, refundowanego w ramach programu leczenia szpiczaka plazmocytowego. Od 1 września 2015 r. bortezomib stosowany w leczeniu szpiczaka będzie finansowany w katalogu chemioterapii. Dodatkowo refundacją zostanie objęty kolejny lek zawierający tę substancję.

"Leczenie raka wątrobokomórkowego"

Zmiany dotyczą też leczenia przewlekłego wirusowego zapalenia wątroby typu C - w celu kwalifikacji pacjenta do programu nie będzie już konieczności wykonania biopsji. Odstąpienie od tego będzie możliwe także w ramach programu "Leczenie raka wątrobokomórkowego" u pacjentów z marskością wątroby.

Ponadto, refundacją objęty został lek zawierający daklataswir stosowany w skojarzeniu z asunaprewirem w ramach istniejącego programu leczenia przewlekłego wirusowego zapalenia wątroby typu C terapią bezinterferonową. Dzięki temu możliwy będzie dobór optymalnej terapii dla pacjentów z wirusowym zapaleniem wątroby typu C, u których potwierdzono obecność zakażenia genotypem 1b.

Refundacją zostaną objęte kolejne leki zawierające adalimumab, bendamustynę, bortezomib, immunoglobulinę ludzką i temozolomid. Dla 14 leków zawierających pięć substancji czynnych, stosowanych w chemioterapii i programach lekowych, wprowadzono obniżki cen w wysokości od 0,54 zł do 3202,20 zł.

djtv3hl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
djtv3hl
Więcej tematów