Trwa ładowanie...
d2ti300

Nowy cennik egzekucji dóbr

Od Nowego Roku mniej będziemy płacić za korzystanie z pomocy komornika, przy egzekucji należności od dłużników.

Share
d2ti300

Sędzia Dariusz Korszeń z Ministerstwa Sprawiedliwości poinformował, że zmiany ustawy o komornikach wchodzące w życie od 1 stycznia mają ułatwić wierzycielom skorzystanie z ich pomocy, a przy tym mają zwiększyć skuteczność egzekucji komorniczej.

Do tej pory - przy skutecznej ezgekucji - wierzyciel musiał zapłacić komornikowi 21% wyegzekowanej sumy. Od 1 stycznia będzie to 15% procent, ale nie więcej niż 30-krotność prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia.

Korszeń powiedział, że jeszcze bardziej dotkliwe dla komorników jest obniżenie tak zwanej pierwszej opłaty egzekucyjnej, uiszczanej w momencie wszczęcia egzekucji. Do tej pory ta opłata wynosiła 7% wartości kwoty egzekwowanej. Obecnie została zmniejszona do stałego, niskiego poziomu i wynosi około 120, alb 180 złotych, w zależności od tego czy egzekwowana suma przekracza 10 tys. złotych.

Sędzia Korszeń podkreślił, że dotąd komornik - przy bezskutecznej egzekucji - zwracał wierzycielowi jedynie połowę wartości pierwszej opłaty, czyli zatrzymywał 3,5% wartości kwoty, której nie wyegzekwował. Teraz może zatrzymać sobie tylko stosunkowo niską, podaną wcześniej opłatę stałą.

d2ti300

Korszeń podkreślił, że zmiany te powinny skłonić komorników do większego starania o skuteczość swojej pracy. Sędzia podkreślił, że komornik ma obowiązek podjąć czynności egekucyjne w ciągu trzech dni od otrzymania wniosku o egzekucję długu, inaczej grożą mu konsekwencje dyscyplinarne.

Sędzia przypomniał, że nadal obowiązują przepisy pozwalające wierzycielowi zwrócić się do sądu ze skargą na bezczynność komornika i z wnioskiem o wymuszenie przyspieszenia postępowania.

Korszeń powiedział, że w myśl nowelizacji, komornicy wykonują wolny zawód i przestają być pracownikami sądów, ale nadal ich praca jest przez sądy nadzorowana. (ajg)

d2ti300

Podziel się opinią

Share
d2ti300
d2ti300
Więcej tematów