Trwa ładowanie...
d2o14o0

Nowe centrum przeszczepów szpiku

W Klinice Hematologii Akademii Medycznej w Łodzi rozpoczął w środę działalność ośrodek przeszczepiania szpiku kostnego. Pierwszy zabieg przeprowadzono w środę na 40-letniej kobiecie chorej na nowotwór złośliwy krwi.

Share
d2o14o0

Był to autoprzeszczep. Komórki krwiotwórcze do przeszczepu wyselekcjonowano z krwi obwodowej pacjentki pobranej zanim zaczęto leczyć kobietę chemioterapią. Następnie zamrożono je do temperatury ciekłego azotu, a później - po okresie intensywnego leczenia pacjentki - odmrożono i przetoczono do jej organizmu. Podane komórki przedostaną się do szpiku pacjentki i tam rozpoczną wytwarzanie zdrowej krwi.

Zabieg kosztował ok. 30 tys. zł; koszty pokrył szpital im. Kopernika, w którym znajduje się Klinika Hematologii. Przygotowania do zabiegu rozpoczęły się 6 tygodni temu, kiedy od chorej pobrano pierwszą partię krwi potrzebnej do przeszczepu. Samo przetoczenie komórek macierzystych krwi trwało 2 godziny.

Jak zapewnili lekarze, pacjentka czuje się dobrze. Szef łódzkiej Kliniki Hematologii AM prof. Tadeusz Robak powiedział, że na takie same zabiegi czeka kolejnych 7 pacjentów. Następny autoprzeszczep odbędzie się za 2 tygodnie.(kar)

d2o14o0
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2o14o0
d2o14o0
Więcej tematów