Trwa ładowanie...
koalicja
14-03-2003 13:17

Nowa koalicja parlamentarna


SLD-UP zawarły w piątek koalicję parlamentarną z Partią Ludowo Demokratyczną, której szefuje Roman Jagieliński. PLD ma w Sejmie 6-osobowe koło. Szef klubu SLD Jerzy Jaskiernia nie wyklucza dalszych działań, zmierzających do utworzenia koalicji rządowej.

Nowa koalicja parlamentarnaŹródło: PAP
dwnf68z
dwnf68z
Premier Leszek Miller /L/ oraz wicepremier Marek Pol (PAP/Tomasz Gzell)
Źródło: Premier Leszek Miller /L/ oraz wicepremier Marek Pol (PAP/Tomasz Gzell)

Porozumienie o zawarciu koalicji podpisali z Jagielińskim szefowie klubów SLD i UP: Jerzy Jaskiernia oraz Janusz Lisak.

W umowie koalicyjnej podkreślono, że porozumienie ma służyć "sprawnemu działaniu Sejmu w nowej sytuacji politycznej". Koalicja zamierza wspierać działania rządu premiera Leszka Millera.

dwnf68z

"Jest to koalicja parlamentarna, natomiast nie wykluczamy dalszych działań w kierunku utworzenia koalicji rządowej, jeżeli takie warunki powstaną" - zapowiedział Jaskiernia.

Według niego, piątkowe porozumienie "nie zamyka poszerzania tej koalicji". "Jest to pierwszy krok, to nie zamyka możliwości dalszego porządkowania parlamentarnej sceny politycznej i dialogu ze środowiskami opozycyjnymi. Przekonacie się państwo, że ten proces będzie trwał dalej" - zapowiedział szef klubu SLD.

Jak podkreślił, dotychczasowe głosowania pokazały, że istnieje większościowe poparcie w parlamencie dla tego rządu, w kolejnych istotnych głosowaniach. "Liczymy, że ten symboliczny akt przyciągnie kolejnych, dla których program naszej koalicji jest dobry dla Polski" - powiedział szef klubu UP Janusz Lisak.

"My nie aspirujemy do stanowisk" - deklarował szef PLD Roman Jagieliński. Dziennikarze pytali, czy któryś z posłów PLD na mocy zawartego porozumienia mógłby wejść do prezydium Sejmu. "Nas interesuje stabilizacja państwa i jego rozwój" - podkreślił Jagieliński. (reb)

dwnf68z
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dwnf68z
Więcej tematów