Trwa ładowanie...
d3ufdie

Nominacje do "Orłów 2002"

Małgorzata Kożuchowska czyta nominacje (PAP/Piotr Rybarczyk)
Filmy "Cześć Tereska" Roberta Glińskiego i "Weiser" Wojciecha Marczewskiego otrzymały najwięcej, bo po 10 nominacji do Polskich Nagród Filmowych - "Orłów 2002". Listę nominacji ogłoszono we wtorek.

d3ufdie
d3ufdie

Oba filmy walczą o nagrody m.in. w kategoriach: najlepszy film, reżyseria, scenariusz i zdjęcia.

Sześć nominacji otrzymał film "Boże skrawki" Yurka Bogayewicza, po pięć - "Quo Vadis" Jerzego Kawalerowicza i "Wiedźmin" Marka Brodzkiego.

Nominacje w kategorii "najlepsza główna rola kobieca" otrzymały: Kinga Preis za film "Cisza", Ola Gietner za film "Cześć Tereska", Magdalena Cielecka za film "Egoiści", Jadwiga Jankowska-Cieślak za film "Szczęśliwy człowiek" oraz Anna Dymna za film "Wiedźmin".

W kategorii "najlepsza główna rola męska" nominacje otrzymali: Zbigniew Zamachowski za film "Cześć Tereska", Rafał Królikowski za "Pół serio", Franciszek Pieczka za "Requiem", Marek Kondrat za "Weisera" i Michał Żebrowski za rolę w "Wiedźminie".

d3ufdie

Nominacje przyznaje 600 polskich filmowców. W konkursie biorą udział filmy, które przynajmniej przez tydzień pokazywano w kinach. W tym roku takich filmów było 27.

Pomysłodawca Polskich Orłów i prezes Krajowej Izby Producentów Audiowizulanych - Dariusz Jabłoński - wyraził obawę, że w przyszłych latach produkcja filmowa będzie znacznie skromniejsza. Jego zdaniem, w tym roku uda się wyprodukować 4 - 5 filmów.

Podkreślił, że dotacje budżetowe dla polskiego filmu zostały okrojone z 12 mln w ubiegłym roku, do zaledwie 3 mln w roku bieżącym. Same zaległości państwa wobec producentów wynoszą 21 mln. W tej sytuacji polscy producenci filmowi pójdą na bruk i pociągną za sobą reżyserów i scenarzystów - przewiduje Jabłoński.

Nagrody zostaną wręczone 9 marca. (mk)

Zobacz także:
stronę Polskich Nagród Filmowych

d3ufdie
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3ufdie
Więcej tematów