Trwa ładowanie...
d49401p

Noble nie tylko dla ONZ

Leland Hartwell odbiera medycznego Nobla (AFP)
W Sztokholmie wręczono w poniedziałek Nagrody Nobla w dziedzinie medycyny, chemii, fizyki, literatury i ekonomii. W Oslo pokojowego Nobla odebrał sekretarz generalny ONZ Kofi Annan oraz reprezentujący te organizacje przewodniczący jej zgromadzenia ogólnego Han Seung-Soo.

d49401p
d49401p

Norweski komitet noblowski przyznał nagrodę Kofi Annanowi i kierowanej przez niego organizacji za pracę na rzecz lepiej zorganizowanego i bardziej pokojowego świata. W Sztokholmie król Karol XVI Gustaw wręczył nagrody pozostałym laureatom.

W tym roku w dziedzinie medycyny nagrodzono uczonych, którzy odkryli mechanizmy przemian komórkowych, co przyczyni się do skuteczniejszej walki z rakiem.

W dziedzinie chemii uhonorowano autorów prac, które utorowały drogę do przemysłowej produkcji doskonalszych leków. W dziedzinie fizyki nagrodzono uczonych, których prace mogą się przyczynić do skonstruowania w kwantowych komputerów o wielkiej mocy obliczeniowej i małych rozmiarach.

Nagrodę literacką dostał brytyjski pisarz i podróżnik Naipaul, a Szwedzki Bank Centralny przyznał ekonomicznego Nobla za badania rynków o tak zwanej asymetrycznej informacji. (reb)

d49401p
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d49401p
Więcej tematów