Trwa ładowanie...
dduzp4i
algi
18-07-2000 07:13

Niebezpieczna alga

dduzp4i
dduzp4i

[

]( i/stare/5/2.gif )Biolodzy amerykańscy odkryli na wybrzeżu kalifornijskim niebezpieczną dla wielu ekosystemów algę Caulerpa taxifolia. Po tym jak alga wyrządziła ogromne szkody w Morzu Śródziemnym w pobliżu Francji, Hiszpanii i Włoch, biolodzy amerykańscy obawiają się, że na wybrzeżu Pacyfiku wydarzy się podobna katastrofa ekologiczna.
Caulerpa może zastąpić wszystkie gatunki roślin, tak że w końcu może zdominować cały ekosystem. Badacze odkryli pierwsze egzemplarze algi w lagunie w pobliżu San Diego. Stwierdzono, że alga pojawiła się wprawdzie tylko w odizolowanych punktach, ale wkrótce prawdopodobnie zdominuje całe wybrzeże Kaliforni.
Historia zabójczej algi jest typowa dla naszych czasów. Niezwykle odporna wersja Caulerupy została wyhodowana i sklonowana w Stutgarcie (Niemcy) na początku lat osiemdziesiątych. Miała służyć do dekorowania akwariów. Później przewieziona została m.in. do akwariów we Francji i w Monako.
W 1984 r. jeden egzemplarz algi "przedostał" się z Muzeum Oceanograficznego w Monako do Morza Śródziemnego. Wkrótce potem nastąpił eksplozywny i niszczycielski rozwój Caulerupy. Wyparła już bardzo wiele gatunków roślin i ryb z północnych rejonów Morza Śródziemnego. Jej pojawienie się na Pacyfiku nie wróży nic dobrego dla miejscowych ekosystemów. (aka)

dduzp4i
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dduzp4i
Więcej tematów