Trwa ładowanie...
d4hh3mx
IAR

Nie żyje Tomasz Surowiec

• Nie żyje Tomasz Surowiec • Był jednym z założycieli dolnośląskiej "Solidarności"
Share
Nie żyje Tomasz Surowiec
Źródło: Agencja Gazeta, Fot: Mieczysław Michalak
d4hh3mx

Zmarł Tomasz Surowiec - jeden z założycieli dolnośląskiej Solidarności. Zasłynął tym, że 26 sierpnia 1980 w jednej z wrocławskich zajezdni autobusowych zatrzymał autobus rozpoczynając strajk.

Na kanwie jego historii powstał film "80 milionów". Opowiada on o ukryciu przed władzą 80 milionów złotych należących do "Solidarności" przez Józefa Piniora i Piotra Bednarza. Surowiec brał udział w tej akcji.

- To dla nas wielka strata - mówi przewodniczący związku Kazimierz Kimso. - Dobry człowiek, bardzo skromny, bardzo wrażliwy, bardzo normalny - tak wspomina zmarłego.

d4hh3mx

Przyczyną śmierci Tomasza Surowca miała być trwająca od długiego czasu choroba. 13/14 XII 1981 (wraz z Władysławem Frasyniukiem, Piotrem Bednarzem i Józefem Piniorem) podjął próbę zorganizowania strajku w MPK i Państwowej Fabryce Wagonów Pafawag, następnie do końca 1981 w ukryciu. 1982/1983 współwydawca podziemnego pisma MPK „Świt”. 1982-1989 uczestnik manifestacji w obronie więźniów politycznych i osób represjonowanych; uczestnik zbiórek i podziału pieniędzy, odzieży, żywności oraz leków dla represjonowanych; kolporter wydawnictw podziemnych. Wielokrotnie zatrzymywany i przesłuchiwany w KW MO. W 1988 współorganizator strajków w MPK we Wrocławiu.

d4hh3mx

Podziel się opinią

Share
d4hh3mx
d4hh3mx
Więcej tematów