Trwa ładowanie...
10-07-2015 15:55

Nie żyje Omar Sharif

W wieku 83 lat zmarł znany aktor Omar Sharif - informuje BBC. Aktor zagrał m.in. w takich filmach jak "Lawrence z Arabii", "Doktor Żywago", "Zabawna dziewczyna" i "Meyerling". Trzykrotnie zdobył nagrodę Złoty Glob.

Share
Nie żyje Omar SharifŹródło: Eastnews, fot: ALBERTO PIZZOLI
d3kr3kf

Urodził się 10 kwietnia 1932 roku w Egipcie, w rodzinie chrześcijańskiej pochodzenia libańsko-syryjskiego jako Michel Demitri Shalhoub. Ukończył szkołę w Kairze w klasie o profilu matematyczno-fizycznym. Początkowo pracował w lombardzie prowadzonym przez swojego ojca.

W 1953 zaczął karierę aktorską. Ożenił się z egipską gwiazdą Faten Hamamą. Małżeństwo to rozpadło się w 1974, lecz do tego czasu Sharif sam już był znanym aktorem.

Zagrał w ponad 30 anglojęzycznych filmach. Sławę i uznanie przyniosły mu role w epickich filmach Davida Leana. Za rolę wiernego towarzysza Petera O'Toole'a, Ali Ibn Kharisha, w filmie "Lawrence z Arabii" otrzymał dwa Złote Globy i nominację do Oscara. Trzeci Złoty Glob przyniosła mu tytułowa rola w ekranizacji "Doktora Żywago". W 2003 roku za całokształt twórczości otrzymał weneckiego Złotego Lwa.

Aktor, o czym poinformował na początku tego roku jego agent, cierpiał na chorobę Alzheimera. Sharif zmarł w szpitalu w Kairze na zawał serca.

d3kr3kf
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3kr3kf
d3kr3kf
Więcej tematów