Nie żyje Joe Cocker
x-news/TVN 24
joe cocker
22-12-2014 (19:23)

Nie żyje Joe Cocker

Nie żyje Joe Cocker - legendarny angielski wokalista rockowy i popowy. Miał 70 lat. Od dłuższego czasu walczył z rakiem płuc. Śmierć muzyka po nieujawnionej chorobie potwierdził jego agent. Artysta zmarł w swoim domu w Colorado.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
WP

Cocker był laureatem wielu nagród, w tym nagrody Grammy z 1983 roku za piosenkę "Up Where We Belong". Znalazł się na liście Rolling Stone'a stu najlepszych wokalistów świata, gdzie zajął 97 miejsce. W 2007 roku Królowa Anglii przyznała mu Order Imperium Brytyjskiego.

- Był po prostu wyjątkowy; nie da się zapełnić pustki, jaką pozostawił w naszych sercach - napisał agent Barrie Marshall w oświadczeniu. Dodał, że przez 30 lat miał przyjemność pracować z tym "wspaniałym człowiekiem".

WP

Cocker urodził się 20 maja 1944 roku w Sheffield w Wielkiej Brytanii. Karierę muzyczną rozpoczynał w wieku 15 lat w zespole "The Avengers" swojego brata Victora, pod pseudonimem scenicznym Vance Arnold. Następnie założył z basistą Chrisem Staintonem zespół "Grease Band", z którym nagrał swój pierwszy przebój "With a Little Help from My Friends" autorstwa Beatlesów. W roku 1969 wystąpił na Festiwalu Woodstock.

W latach 70. XX wieku ze względu na kłopoty z alkoholem i narkotykami jego twórczość była mniej zauważana. Po deportacji z Australii za posiadanie narkotyków praktycznie zawiesił działalność. Powrócił do działalności artystycznej w latach 80. Pierwszy album po długiej przerwie nie spotkał się z uznaniem, lecz dostrzeżono jego powrót. W następnych latach dalej nagrywał, powstały wówczas przeboje "Up Where We Belong", "You Are So Beautiful", "When the Night Comes", "N'oubliez Jamais" czy "Unchain My Heart" autorstwa Raya Charlesa.

WP

Kilkakrotnie koncertował w Polsce, ostatni raz w październiku 2010 roku we wrocławskiej Hali Stulecia.

WP
WP