Trwa ładowanie...

Nie żyje Jerzy Semkow

Zmarł wybitny polski dyrygent Jerzy Semkow. Miał 86 lat.

Share
Nie żyje Jerzy Semkow
Źródło: PAP, Fot: Bartłomiej Zborowski
d3ww5mb

Małgorzata Komorowska, autorka książki poświęconej dyrygentowi podkreśliła, że był on wyjątkowym artystą. Jak mówiła w radiowej Dwójce, orkiestra pod jego batutą zmieniała się nie do poznania. Dodała, że wyjątkowość Semkowa widać było podczas koncertów na żywo. - Nagrał sporo płyt, ale nie wszystkie oddają tę magię, tę charyzmę jego dyrygowania - powiedziała.

Jerzy Semkow specjalizował się w symfonice klasycznej i romantycznej. Występował z najsłynniejszymi orkiestrami świata. Pracował też w wielu operach m.in. Mediolanu (La Scala), Londynu (Covent Garden), Genewy, Rzymu i Florencji.

d3ww5mb

Był propagatorem muzyki polskiej na świecie. Utworami Stanisława Moniuszki, Karola Kurpińskiego, Fryderyka Chopina, Karola Szymanowskiego, Witolda Lutosławskiego, Tadeusza Bairda, Bolesława Szabelskiego i Krzysztofa Pendereckiego dyrygował m.in. w Nowym Jorku, Cleveland, Dallas, Moskwie, Paryżu, Berlinie, Wenecji, Rzymie, Bolonii i Genui.

Posiadał obywatelstwo francuskie, mieszkał w Paryżu. Był Komandorem francuskiego Orderu Arts et Lettres. W 2005 roku otrzymał tytuł doktora honoris causa Akademii Muzycznej w Warszawie oraz Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi (2013). W 2008 roku otrzymał Diamentową Batutę, prestiżową nagrodę muzyczną przyznawaną przez Zarząd Polskiego Radia.

Ostatnio był na emeryturze, występował jedynie gościnnie (np. raz w roku w warszawskiej Filharmonii Narodowej). Był doradcą artystycznym Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach.

d3ww5mb

Podziel się opinią

Share
d3ww5mb
d3ww5mb
Więcej tematów