Trwa ładowanie...
23-08-2006 15:29

Napisz swojego bloga

Do niedawna nikogo nie obchodziło to, co ktoś inny jadł na śniadanie. Nikogo nie zainteresowałyby amatorskie zdjęcie źle skadrowanego i oświetlonego psa, prędzej sam autor wyrzuciłby je do kosza. Światła dziennego nie ujrzałaby też poezja czy filozoficzne rozważania zwykłych ludzi. Teraz jest już to możliwe. Internetowe dzienniki – blogi, za pomocą których można wyrażać nie tylko swoje myśli, cieszą się coraz większą popularnością. Wraz z nimi do lamusa odchodzą tradycyjne, skrywane w szafie pamiętniki. Nie są modne, bo sztuka nie polega już na tym, aby chować swoje myśli. Ważne jest, aby były komentowane przez jak najwięcej wirtualnych czytelników.

Napisz swojego bloga
doj60o0
doj60o0

Serwis z blogami w Wirtualnej Polsce – www.bloog.pl zrzesza ponad 115 tysięcy użytkowników, którzy piszą na blisko 127 tysiącach blogów. Blogerzy – bo tak się nazywają, to głównie osoby w wieku 13-17 lat. Opowiadają o swoich zainteresowaniach muzycznych, sportowych. Dzielą się przepisami kulinarnymi, zdjęciami, linkami do ulubionych stron internetowych, czy też linkami do innych blogów.

Najwięcej blogów to pamiętniki pisane codziennie. Równie popularne są blogi z poezją i fotoblogi. W dalszej kolejności są blogi o gwiazdach, na których internauci na wzór fanklubów, opisują nowości na temat zespołów i ich życia prywatnego, a także blogi z opowiadaniami i felietonami. Istotną formą twórczości blogerów są też dzienniki sezonowe – np. wakacyjne, czy związane z jakimś aktualnym wydarzeniem – np. mundialem.

Popularność blogów wiąże się nie tylko z tym, że można publikować swoje przemyślenia i poddawać je ocenie innych. To doskonała forma na poznanie nowych ludzi. Wcześniej taką formą były głównie czaty i komunikatory internetowe. Blogi dają więcej możliwości - przekonuje Magda Jarkowiec zajmująca się serwisem bloog.pl w Wirtualnej Polsce. Dziennik internetowy pozwala lepiej poznać daną osobę, która pisze wiele o sobie lub swoich zainteresowaniach. W ten sposób łatwiej ocenić, czy chce się nawiązać z nią kontakt i czy nam odpowiada jej styl bycia - ocenia.

Perełki w sieci

Jak dodaje Magda Jarkowiec, surfując po blogach można znaleźć wiele perełek. Wśród oryginalnych znajdziemy blog z „super słabymi zdjęciami psów”. Jak pisze autor bloga superslabezdjeciapsow.bloog.pl, dziennik przeznaczony jest dla fotoamatorów ze słabym refleksem i szybkim psem. Oprócz śmiesznych zdjęć, często na blogach pojawiają się zdjęcia profesjonalne, takie jak te na blogu facetmorski.bloog.pl - przedstawiające zjawiska atmosferyczne, morze, muszle itd. Są też amatorskie, choć nie odbiegają jakością od tych robionych przez profesjonalistów. Kolorowe i czarnobiałe zdjęcia autorstwa Ani, ukazujące głównie jej brata i siostrę, zachwyciły wielu Internatów. Na stronie fotki-by-ania.bloog.pl znalazło się wiele pozytywnych komentarzy krótko po tym jak pamiętnik powstał: „Twoje zdjęcia są niesamowite” – pisze Andżelika. „Będą z Ciebie ludzie” – dodaje Aris. „Gratuluję talentu” – podsumowuje
Ankab55. Oprócz blogów z fotografiami ludzi, zwierząt, natury zdarzają się nietypowe. Np. Bloger z pobieda.bloog.pl pasjonuje się m.in. robieniem zdjęć torów, urządzeń bezpieczeństwa kolejowego, starych budynków PKP, itd.

doj60o0

W ciekawy sposób opisuje otaczający go świat właściciel bloga poison.blog.pl. Pisze o tym jak zaczynał tworzyć bloga, o prohibicji, polityce, borówkach amerykańskich, swoich snach, Dworcu Centralnym a nawet paniach, które dokarmiają w parkach kaczki: „Znowu byłem świadkiem, jak jakaś durna baba sypała kilogramy pieczywa do wody, mimo że nawet ślepiec by skumał, że kaczki coś się nie garną do jedzenia. (...) Pokrewnym tematem jest zanieczyszczanie pieczywem terenu wokół śmietników, ale o tym kiedy indziej”.

O wykładzinach, oknach i pracy na Zachodzie

Innym, chętnie czytanym blogiem jest pamiętnik mieszkanki Gdyni - maka.bloog.pl, która jak pisze, wyjechała na podbój Angli. Mieszka w Londynie i opowiada o swoich perypetiach związanych z szukaniem pracy. Twierdzi, że wcale nie jest to takie łatwe jak powszechnie się wydaje. Wplata też śmieszne historyjki dotyczące życia na Wyspach Brytyjskich, np. narzeka na wszechobecną wykładzinę: „To jest koszmar. Ledwo otworzysz drzwi już masz wykładzinę. Jest ona wszędzie. Na schodach, w przedpokoju i pokoju. Brudzi się okropnie. My mamy beżową i choć po odkurzeniu wygląda znośnie, to następnego dnia już tragicznie”, albo na okna: „Nie dość, ze otwierają się na zewnątrz, to jeszcze poziomo, a nie pionowo tak jak w Polsce - przynajmniej nasze się tak otwierają. Ale to jeszcze nic. Okno podzielone jest poziomo i otwiera się tylko dolna cześć. Już się zastanawiałam, jak ludzie myją tu szyby”.

Prawdziwym majstersztykiem jest blog wirtualna-redaktorka.bloog.pl. Autorka komentuje artykuły dotyczące relacji damsko-męskich np. o czym marzą mężczyźni, tematy tabu jak intercyza przedślubna czy porusza tematy poradnikowe – np. jak przetrwać upał czy zrobić deser owocowy.

Wygraj konkurs

Swoich sił w pisaniu bloga może spróbować każdy. W ten sposób nie tylko można rozładować frustrację czy dać upust swojej inwencji twórczej, ale można spotkać przyjaciół. Zachęcamy naszych internatów do zakładania pamiętników na naszej stronie. Aby ich zachęcić organizujemy konkursy, w których można wygrać atrakcyjne nagrody. Aktualnie można wygrać bilety na widowisko "Ça Ira" z udziałem Rogera Watersa - wielkiej międzynarodowej gwiazdy - dodaje Magda Jarkowiec. Informacje można uzyskać w serwisie. Moda na prowadzenie blogów rozwija się i chcą pisać nie tylko anonimowe osoby, ale znani politycy, czy artyści.

Agnieszka Niesłuchowska, Wirtualna Polska

doj60o0
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
doj60o0
Więcej tematów