WP

Nagroda ITI dla reżysera Jacquesa Rosnera

Francuski reżyser Jacques Rosner, Teatr Provisorium z Lublina oraz Grzegorz Ziółkowski za książkę "Teatr bezpośredni Petera Brooka", zostali nagrodzeni przez Polski Ośrodek Międzynarodowego Instytutu Teatralnego (ITI).
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
WP

Sekcja Krytyków Teatralnych Polskiego Ośrodka ITI nagrodziła Teatr Provisorium za popularyzację polskiej kultury poza granicami kraju, natomiast praca Ziółkowskiego została uznana "Teatralną Książką Roku 2001".

Nagrodę im. Stanisława Ignacego Witkiewicza za wybitne osiągnięcia w propagowaniu polskiej kultury teatralnej na świecie otrzymał reżyser Jacques Rosner.

Jacques Rosner urodził się w 1936 roku we Francji, ale jego rodzice pochodzą z Polski. Reżyser jest znawcą i entuzjastą polskiej literatury, szczególnie Witolda Gombrowicza. W 1969 roku, przygotowując inscenizację "Operetki", poznał autora osobiście i ten, podczas kilku spotkań, objaśniał mu, jak ma odczytać jego utwór.

WP

Premiera "Operetki" odbyła się w 1970 roku w Theatre National Populaire. W 1982 roku Rosner wprowadził do repertuaru Comedie Francaise "Iwonę, księżniczkę Burgunda", a w zeszłym roku odbyła się tam głośna premiera "Ślubu" z Andrzejem Sewerynem w roli Henryka.

Jacques Rosner od 1962 roku wyreżyserował ponad 60 spektakli (m.in. sztuk Goldoniego, Racinea, Moliera, Szekspira, Czechowa). Kierował takimi francuskimi teatrami, jak: Theatre du Lambrequin, Jeune Theatre National, Theatre National de Toulouse. W 1974 roku został dyrektorem Conservatoire National Superieur dArt Dramatique w Paryżu. (jask)

Polub WP Wiadomości
WP
WP