Trwa ładowanie...
muzułmanie
24-09-2006 17:05

Muzułmanie rozpoczęli ramadan

W Dżakarcie, stolicy Indonezji, największego kraju muzułmańskiego świata, ulice były niemal opustoszałe: ludność, po nocy spędzonej na modlitwie w meczetach, świętuje w swych domach Ramadan; w Iraku w pierwszym dniu ramadanu znów lała się krew. Muzułmanie całego świata w świętym miesiącu, ramadanie, czczą co roku tym świętem objawienie Koranu.

Muzułmanie rozpoczęli ramadanŹródło: AFP
dpsd1o8
dpsd1o8

W Indonezji, gdzie 90% 220-milionowej ludności stanowią wyznawcy islamu, zamknięte będą przez cały miesiąc dyskoteki, bary, sale bilardowe, salony masażu i radykalni muzułmanie, którzy samozwańczo mianują siebie "strażnikami moralności", gotowi są czuwać nad tym nawet z bronią w ręku.

W Iraku rozpoczęciu ramadanu, który obchodzi się tu od soboty i który w założeniu powinien być świętem modlitwy i radości, towarzyszyła żałoba: kilkadziesiąt osób zostało tego dnia zabite i kilkadziesiąt ranne.

dpsd1o8

W Egipcie doszło między islamskimi radykałami a umiarkowaną większością do sporu o datę rozpoczęcia święta.

Według egipskiego dziennika "Al-Masari Al-Jum", radykalne ugrupowania Ansar Al-Sunna, Dżamia Islamija i inne rozpoczęły ramadan już w sobotę, mimo iż mufti Egiptu, Ali Gomaa, najwyższy autorytet islamski w kraju, ogłosił jako początek święta niedzielę.

Tymczasem według islamskich radykałów, początek ramadanu następuje wtedy, gdy chociaż w jednym z krajów muzułmańskich da się zaobserwować księżyc w nowiu.

Irańskie władze religijne po raz pierwszy w historii tego święta wykorzystały samolot, aby niezależnie od tego, czy niebo będzie zachmurzone, zaobserwować pojawienie się wąziutkiego sierpa naturalnego satelity Ziemi oznaczające początek dziewiątego islamskiego miesiąca księżycowego.

W sobotę ramadan rozpoczął się w większości krajów Zatoki Arabskiej - w Arabii Saudyjskiej, w Kuwejcie, Katarze, Bahrejnie i Emiratach Arabskich, a także w Libii i Jemenie.

Od niedzieli święty miesiąc, w ciągu którego za dnia obowiązuje post i modlitwy, a do obfitej wieczerzy zasiada się po zachodzie słońca, obchodzi się w Syrii, w Malezji, Tunezji, Algierii i Turcji.

dpsd1o8
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dpsd1o8
Więcej tematów