Trwa ładowanie...
IAR

Mer Doniecka domaga się referendum

Referendum konstytucyjne razem z wyborami prezydenckimi 25 maja. Tego domaga się mer Doniecka Ołeksandr Łukianczenko, do którego przyjechał dziś premier Ukrainy, Arsenij Jaceniuk.
Share
Separatyści w Doniecku wzmacniają barykady
Separatyści w Doniecku wzmacniają barykadyŹródło: PAP/EPA, Fot: PHOTOMIG
d3tahok

Na spotkaniu z Jaceniukiem Łukianczenko wyraził wolę do przeprowadzenia referendum między innymi w sprawie federalnego ustroju Ukrainy. Zakładałby on większą autonomię regionów i - tym samym - mniejszą zależność od władz w Kijowie. Jego zdaniem, należałoby także uregulować kwestię języka rosyjskiego - w ten sposób, by przyznać mu większe uprawnienia, zwłaszcza we wschodnich regionach Ukrainy.

Zdaniem Łukianczenki, referendum pomogłoby rozwiązać wiele problemów i oddaliłoby zagrożenie bojkotu wyborów prezydenckich. W jego opinii, władze powinny opublikować plan działań w tej sprawie.

Dziś upłynęło 48-godzinne ultimatum ukraińskiego MSW wobec separatystów na wschodzie kraju. Nie opuścili oni jednak zajmowanych budynków w Doniecku i Ługańsku. Separatyści są uzbrojeni i domagają się referendum w sprawie przyłączenia do Rosji.

d3tahok

Podziel się opinią

Share
d3tahok
d3tahok
Więcej tematów