Trwa ładowanie...
d49d3c0

Medale Szuberta rozdane

Marek Kotański, ks. Arkadiusz Nowak, prof. Lucyna Frąckiewicz i prof. Zofia Morecka to tegoroczni laureaci Medali im. Wacława Szuberta. Prestiżowe odznaczenia wręczono w czwartek w Młoszowej (woj. małopolskie).

Share
d49d3c0

W dziedzinie praktycznej aktywności w obszarze polityki społecznej nagrodzono inicjatora wielu przedsięwzięć mających na celu przeciwdziałanie zjawiskom patologii społecznej i pomoc osobom uzależnionym od alkoholu, narkotyków, zarażonym wirusem HIV, byłym więźniom - Marka Kotańskiego.

Ks. Arkadiusz Nowak - zakonnik-kamilianin organizuje pomoc dla uzależnionych od narkotyków, zarażonych wirusem HIV i chorych na AIDS. Założył Polską Fundację Pomocy Humanitarnej "Res Humanae", jest koordynatorem Narodowego Programu Prewencyjnego przed HIV/AIDS.

Prof. Zofia Morecka jest autorką kilkunastu monograficznych książek i podręczników akademickich oraz artykułów naukowych poświęconych teorii kształtowania stosunków społecznych i systemów wynagradzania.

Prof. Lucyna Frąckiewicz jest twórczynią szkoły badań nad społecznymi problemami Śląska, autorką kilkuset opracowań, podejmujących szczególnie dotkliwe problemy społeczne. Wiele jej prac miało charakter pionierski - np. badania nad niedostatkiem w latach 80.

d49d3c0

Medale - przyznawane osobom i instytucjom, które w znaczący sposób przyczyniają się do rozwoju nauki i praktyki w zakresie pracy i polityki społecznej - wręczono podczas posiedzenia Komitetu Nauk o Pracy i Polityce Społecznej Polskiej Akademii Nauk w kompleksie pałacowo-parkowym w Młoszowej. Decyzję o przyznaniu wyróżnień podejmuje Komitet na podstawie rekomendacji Kapituły Medalu, której przewodniczy rektor Akademii Ekonomicznej w Katowicach prof. Jan Wojtyła.

Ustanowiony w 1997 r. medal nawiązuje do dorobku prof. Wacława Szuberta (1912-1994) - uczonego, badacza i wychowawcy, wybitnego specjalisty w zakresie prawa pracy, prawa ubezpieczenia społecznego i polityki społecznej - członka PAN. (kar)

d49d3c0

Podziel się opinią

Share
d49d3c0
d49d3c0
Więcej tematów