Trwa ładowanie...
d2xg3qb

Maroko: komórka dżihadystów rozbita

Władze Maroka poinformowały o rozbiciu komórki dżihadystów planujących stworzyć na terytorium królestwa organizację podporządkowaną Państwu Islamskiemu (IS). Zatrzymano 13 osób, którym postawiono m.in. zarzut planowania ataków terrorystycznych.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Członkowie komórki planowali ataki m.in. na polityków
Członkowie komórki planowali ataki m.in. na polityków (PAP/EPA, Fot: ABDELHAK SENNA)
d2xg3qb

Zobacz także galerię zdjęć: Tragiczny bilans zamachów terrorystycznych

Władze w Rabacie podały, że komórka działała w kilku miastach, w tym w dwóch ważnych ośrodkach turystycznych: Marrakeszu i Agadirze. Grupa miała ślubować wierność przywódcy IS Abu Bakrowi al-Bagdadiemu. W ich kryjówkach odnaleziono broń.

- Członkowie komórki planowali ataki na polityków i członków sił bezpieczeństwa, którym chcieli także zabrać broń - powiedział na konferencji prasowej szef państwowego biura śledczego. Podał, że w szeregach IS w Syrii i Iraku walczy obecnie ponad 1,3 tys. Marokańczyków. Z rejonu konfliktu do kraju powróciło natomiast 220 osób, z czego wszystkich aresztowano.

d2xg3qb

Eksperci ds. bezpieczeństwa, na których powołuje się agencja Reutera, podkreślają, że w szeregach IS w Syrii i Iraku walczą liczne grupy obywateli Maroka i innych państw Afryki Północnej, takich jak Tunezja i Algieria. Po powrocie do domu mogą stanowić duże zagrożenie dla bezpieczeństwa publicznego - przestrzegają rozmówcy Reutersa.

IS przyznało się do przeprowadzonego 18 marca w stolicy Tunezji zamachu na Muzeum Bardo, w którym zginęły 23 osoby, w tym 20 zagranicznych turystów wśród, których było trzech Polaków. Był to najpoważniejszy zamach wymierzony w cudzoziemców w Tunezji od 13 lat.

Niespokojnie jest również w Algierii, gdzie w związku z groźbami IS władze kraju musiały tymczasowo ewakuować prawie 100 tureckich pracowników budowlanych - podano w poniedziałek.

d2xg3qb

Podziel się opinią

Share
d2xg3qb
d2xg3qb
Więcej tematów