Trwa ładowanie...
09-10-2006 13:13

Marek Grechuta nie żyje

W wieku 61 lat zmarł Marek Grechuta, mistrz piosenki poetyckiej. Największą popularność zdobył dzięki przebojom "Tango Anawa", "Korowód", "Serce", "Niepewność", "Ocalić od zapomnienia". Wielokrotnie był nagradzany na Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu.

Marek Grechuta nie żyjeŹródło: PAP/CAF
d2ww7bh
d2ww7bh

Jego utwory, począwszy od tych, które śpiewał z towarzyszeniem zespołu Anawa, charakteryzowały się zawsze oryginalnym tekstem i odległą od stereotypów muzyką. Grechuta przez długi czas współpracował z kompozytorem Janem Kantym Pawluśkiewiczem. Wraz z nim założył krakowski kabaret, który przekształcił później w swój słynny zespół o nazwie "Anawa".

Z kolejnym zespołem muzycznym WIEM nagrał dwa albumy "Droga za widnokres" i "Magia obłoków", cieszące się również ogromną popularnością.

W 1977 roku, był współautorem, wraz z Krzysztofem Jasińskim i Janem Kantym Pawluśkiewiczem, musicalu "Szalona lokomotywa", według Stanisława Ignacego Witkiewicza. Wielkim przebojem z tego musicalu okazał się utwór "Hop-szklanka piwa".

Przez 10 lat Marek Grechuta współpracował z krakowską Piwnicą pod Baranami. Ostatnia płyta artysty ukazała się w 2003 roku. Nagrał też w kilka lat temu piosenkę pod tytułem "Kraków" z zespołem Myslovitz.

Marek Grechuta urodził się 10 grudnia 1945 roku w Zamościu. Od najmłodszych lat uczył się gry na pianinie. Studiował architekturę w Krakowie.

d2ww7bh
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2ww7bh
Więcej tematów