WP
WP

Marek Czarnecki - życiorys

Marek Czarnecki startuje w eurowyborach z pierwszego miejsca mazowieckiej listy Porozumienie dla Przyszłości - CentroLewica.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
WP

Urodził się 22 marca 1959 w Chorzowie. Prawnik, adwokat, polityk, od 2004 poseł do Parlamentu Europejskiego.

Studiował na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych w Instytucie Stosunków Międzynarodowych na Uniwersytecie Warszawskim i na Wydziale Prawa i Administracji tej uczelni. Prowadził własną praktykę adwokacką w międzynarodowej kancelarii prawniczej. Wspólnie z Lidią Bagińską napisał komentarz do prawa wekslowego i czekowego.

Był wojewodą bialskopodlaskim, następnie prezesem zarządu Ruchu S.A. i wiceprezesem Agencji Mienia Wojskowego. Później powrócił do praktyki adwokackiej. Występuje m.in. przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka.

WP

W 2004 z ramienia Samoobrony został wybrany do Parlamentu Europejskiego. Początkowo niezrzeszony, następnie wstąpił do frakcji Unii na rzecz Europy Narodów. Od 2008 jest członkiem Grupy Porozumienia Liberałów i Demokratów na rzecz Europy. W 2006 kandydował na urząd prezydenta m.st. Warszawy. Zajął ostatnie miejsce, zdobywając 0,16% głosów.

Polub WP Wiadomości
WP
WP