Trwa ładowanie...
d38io6j

Mało nas do Platona

Nie pomogła ubiegłoroczna burza wokół zamykania kierunków humanistycznych. Filozofie i filologie znów świecą pustkami - informuje "Metro".
Share
Mało nas do Platona
Źródło: AFP, Fot: Cristina Quicler
d38io6j

Ważą się losy łódzkiej etnologii i archeologii. To kierunki wykładane na tamtejszym uniwersytecie od blisko 70 lat. Władze uczelni zdecydowały, że w październiku nie uruchomią pierwszego roku na obu kierunkach. Powód? Na etnologię zapisało się 14, a na archeologię 10 studentów.

Kiedy zaprotestowali wykładowcy i studenci, oba kierunki dostały drugą szansę, w środę uruchomiono na nie dodatkowy nabór. Decyzja o losie pierwszego roku zapadnie pod koniec września.

W ub. roku wiadomość o tym, że Uniwersytet w Białymstoku zamierza zamknąć filozofię, wywołała burzę i debatę nad stanem polskiej humanistyki. Okazało się, że nie tylko Białemustokowi brakuje pieniędzy na utrzymanie mało obleganych kierunków.

Teraz po pierwszym etapie rekrutacji widać, że nic się nie zmieniło i kierunki humanistyczne znów są w tarapatach. Przyszłych etnologów ciągle rekrutują m.in. w Gdańsku, Lublinie, Szczecinie i Toruniu. Nie ustają kłopoty filozofii, ale też: archeologii, kulturoznawstwa, filologii klasycznej i polskiej oraz politologii.

d38io6j

Podziel się opinią

Share
d38io6j
d38io6j
Więcej tematów