Trwa ładowanie...
08-08-2014 05:01

Mało nas do Platona

Nie pomogła ubiegłoroczna burza wokół zamykania kierunków humanistycznych. Filozofie i filologie znów świecą pustkami - informuje "Metro".

Share
Mało nas do PlatonaŹródło: AFP, fot: Cristina Quicler
d4aobpy

Ważą się losy łódzkiej etnologii i archeologii. To kierunki wykładane na tamtejszym uniwersytecie od blisko 70 lat. Władze uczelni zdecydowały, że w październiku nie uruchomią pierwszego roku na obu kierunkach. Powód? Na etnologię zapisało się 14, a na archeologię 10 studentów.

Kiedy zaprotestowali wykładowcy i studenci, oba kierunki dostały drugą szansę, w środę uruchomiono na nie dodatkowy nabór. Decyzja o losie pierwszego roku zapadnie pod koniec września.

W ub. roku wiadomość o tym, że Uniwersytet w Białymstoku zamierza zamknąć filozofię, wywołała burzę i debatę nad stanem polskiej humanistyki. Okazało się, że nie tylko Białemustokowi brakuje pieniędzy na utrzymanie mało obleganych kierunków.

Teraz po pierwszym etapie rekrutacji widać, że nic się nie zmieniło i kierunki humanistyczne znów są w tarapatach. Przyszłych etnologów ciągle rekrutują m.in. w Gdańsku, Lublinie, Szczecinie i Toruniu. Nie ustają kłopoty filozofii, ale też: archeologii, kulturoznawstwa, filologii klasycznej i polskiej oraz politologii.

d4aobpy
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4aobpy
Więcej tematów