Trwa ładowanie...
d4flrub

Macedonia: nowe symbole państwoweMacedońskie władze rozważają sprawę ewentualnej zmiany symboli państwowych. Zdaniem przywódców miejscowej społeczności albańskiej, flaga, godło i hymn powinny odpowiadać wszystkim narodom zamieszkującym to państwo.

d4flrub
d4flrub

Oczekuje się, że władze Macedonii zaczną od godła, którego ten kraj jeszcze nie ma. Jego przyjęcie przez parlament nie obejdzie się bez zgody Albańczyków, ponieważ - zgodnie ze zmianami wprowadzonymi do konstytucji w wyniku porozumienia pokojowego - jest to kwestia, której uchwalenie wymaga także zgody większości posłów reprezentujących mniejszości narodowe.

Zdaniem polityków z partii macedońskich - których opinie przytacza dziennik Nova Makedonia - w odróżnieniu od kwestii godła sprawa flagi i hymnu jest już zamknięta. Inaczej jednak uważają niektórzy politycy albańscy, sugerujący na przykład, że potrzebna jest nowa flaga, w której muszą się znaleźć "albańskie" barwy, czyli czerwień i czerń.

Tymczasem, w rejonach kontrolowanych do niedawna przez albańskich rebeliantów nigdzie nie wywieszono flagi macedońskiej. Można za to wszędzie zobaczyć albańskie flagi państwowe z czarnymi, dwugłowymi orłami na czerwonym tle. (an)

d4flrub
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4flrub
Więcej tematów