Trwa ładowanie...
dbpwz0p

Łybacka: kopia świadectwa tak samo ważna

Dyrektorzy szkół ponadgimnazjalnych mają obowiązek przyjęcia kopii świadectwa szkolnego od uczniów ubiegających się o przyjęcie do szkoły. Nie jest wymagany oryginał - poinformowała minister edukacji Krystyna Łybacka. Zaznaczyła, że w razie odmowy przyjęcia kopii rodzice mają prawo odwołać się do kuratorium oświaty.

Share
dbpwz0p

W ten sposób Łybacka odniosła się w czwartek do doniesień Gazety Wyborczej, że niektórzy dyrektorzy nie chcą przyjmować odpisów świadectw, uniemożliwiając uczniom jednoczesne ubieganie się o przyjęcie w kilku szkołach.

Minister edukacji przypomniała, że 6 tygodni temu kuratorzy otrzymali specjalne zalecenie w tej sprawie. Oczekuję, że kuratorzy będą wypełniali swoją rolę stosownie do nałożonych na nich zadań - podkreśliła Łybacka.

Zalecenie zostało wydane po pierwszych sygnałach docierających do resortu edukacji, że niektórzy dyrektorzy wymagają notarialnego potwierdzenia kopii świadectwa. Takie wymaganie - zdaniem Łybackiej - jest skandalem.

dbpwz0p

Łybacka przyznała, że przyjmowanie kopii jest utrudnieniem pracy dyrektorów, ale - jak zaznaczyła - mają oni prawo określić datę graniczną, do której oryginał musi być dostarczony. Niedostarczenie go w określonym czasie jest równoznaczne z rezygnacją z ubiegania się o przyjęcie do danej szkoły.

To jest duży, trudny wysiłek organizacyjny, ale jeśli zestawimy wysiłek organizacyjny i święte prawo rodziców do tego, żeby poszukiwali jak najlepszej szkoły, to dla mnie zwycięża owo święte prawo rodziców - powiedziała minister edukacji. (jask)

dbpwz0p

Podziel się opinią

Share
dbpwz0p
dbpwz0p
Więcej tematów