18-08-2005 (07:55)

Liwiusz Ilasz

Liwiusz Ilasz (44 lata) ur. 12 września 1961 roku w Warszawie. Adwokat z amerykańskim doświadczeniem i człowiek wychowany w rodzinie o silnych, patriotycznych tradycjach – jak o sobie mówi. Do fotela prezydenckiego startuje jako kandydat niezależny, bez żadnego partyjnego poparcia.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Liwiusz Ilasz
(L.Ilasz)
WP

Wykształcenie: absolwent Wydziału Prawa Uniwersytetu Warszawskiego i Touro Law School (Szkoły Prawa) w Nowym Jorku, gdzie otrzymał tytuł doktora praw (Juris Doctor), a także Wydziału Nauk Politycznych Uniwersytetu Nowojorskiego (New York University).

Działalność zawodowa i publiczna

Liwiusz Ilasz głównie skupia się na swojej karierze adwokackiej. W 1995 roku założył własną kancelarię adwokacką na Manhattanie a dwa lata później wszedł w skład Okręgowej Izby Radców Prawnych w Warszawie. Od 2001 roku należy do Okręgowej Izby Adwokackiej w Warszawie. Oprócz tego jest publicystą. Pisze też artykuły o stosunkach polsko-amerykańskich m. in. w ”Rzeczpospolitej”, ”Touro International Law Review”, ”Roczniku Prawa Międzynarodowego” oraz w ”Palestrze”. Jako przykład zaangażowania w sprawy polskiej polityki, Ilasz niejednokrotnie podaje swoją książkę ”Nowa wizja Polski”. Jest to ilustracja zmian jakich potrzebuje nasz kraj aby stać się ”państwem demokratycznej równości i praworządności społecznej, a nie jak dotychczas, państwem układu partyjnego polityków”.

WP

Ilasz jest zwolennikiem zbliżenia Polski do USA a także uściślenia współpracy między Polską a państwami skupionymi w NAFTA, jako niedrogiego uzupełnienia i wzmocnienia polskiej akcesji do Unii Europejskiej. Niedrogiego, gdyż nie wymagającego zatrudnienia żadnych dodatkowych urzędników, a mogącego dać ogromne korzyści ekonomiczne w przyszłości - tłumaczy Ilasz na swojej stronie internetowej.

Wybory

W wyborach startuje jako kandydat niezależny i bezpartyjny. W swoich założeniach wyborczych chce zwiększenia uprawnień prezydenta i zmiany systemu polskiej demokracji parlamentarnej na system prezydencki (na wzór USA). W wywiadzie dla Wirtualnej Polski powiedział, że jeśli zostanie prezydentem rozbuduje infrastrukturę (według niego w łatwy sposób znajdą się pieniądze na budowę autostrad. Mówi, że wszelkie inwestycje mogliby sfinansować zachodni inwestorzy). W oparciu o rozbudowę infrastruktury chce stworzyć program likwidacji bezrobocia.

Hasło wyborcze: "Ponad politycznym układem"

WP

Hobby: muzyka klasyczna (Chopin) i jazz, polska literatura piękna, piłka nożna, wędkarstwo, pilotaż samolotów.

Zobacz także:

stronę Liwiusza Ilasza
wywiad z Liwiuszem Ilaszem w Wirtualnej Polsce

Polub WP Wiadomości
WP
WP