Trwa ładowanie...

Letni atak jelitówek

Brak higieny to najczęstsza przyczyna zakażeń jelitowych - alarmuje "Rzeczpospolita".

Share
Letni atak jelitówek
Źródło: WP.PL, Fot: Łukasz Szełemej
d1pmhct

Polacy coraz częściej zapadają na choroby jelit. Z danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego - Państwowego Zakładu Higieny wynika, że przybywa zarówno tych, które mają podłoże bakteryjne, jak i chorób wirusowych.

Z meldunków epidemiologicznych wynika, że w pierwszej połowie roku na popularną "grypę żołądkową" zachorowało 36 099 osób. Dla porównania w analogicznym okresie poprzedniego roku - 25 692.

d1pmhct

Najwięcej z tych zakażeń spowodowanych jest przez rotawirusy. Statystyki pokazują, że z ich powodu problemy ze zdrowiem miało w tym roku aż 26 tys. Polaków. To o 10 tys. więcej niż przed rokiem.

Zdaniem Beaty Szymczyk-Hałas, lekarki zatrudnionej w Centrum Medycznym Medicover, podstawą do uniknięcia rotawirusa jest zachowanie higieny. Ważne są także szczepionki. Jednak te przeciwko rotawirusom nie jest refundowane. Kupując na własną rękę, trzeba zapłacić między 250 a 350 zł za dawkę. A trzeba podać co najmniej dwie.

Przybywa także zakażeń pałeczkami salmonelli. Z meldunków epidemiologicznych wynika, że w pierwszym półroczu 2014 r. odnotowano 2574 przypadki, w analogicznym okresie poprzedniego roku było ich nieco mniej, bo 2418.

d1pmhct

Podziel się opinią

Share
d1pmhct
d1pmhct
Więcej tematów