Trwa ładowanie...
dqae7lt
30-04-2006 17:15

"Lepper polskim Żyrinowskim"

Ukraiński tygodnik "Dzerkało Tyżnia" nazywa w swym najnowszym numerze Andrzeja Leppera "polskim Żyrinowskim" i wyraża zdumienia, że polityk ten może wkrótce zostać wicepremierem.

Share
dqae7lt

"To, co jeszcze kilka miesięcy temu wydawało się żartem, dziś staje się polityczną rzeczywistością. Człowiek, któremu nie warto podać ręki, wybór którego nawet na wysokie stanowisko (wicemarszałka - PAP) w parlamencie odbierano jako przejaw politycznego braku zasad (...) staje się członkiem koalicji rządowej i obiecuje swoim zwolennikom ministerialne teki" - pisze publicysta Witalij Portnikow.

Autor przypomina, że kiedy w 2000 roku w Austrii doszło do koalicji konserwatystów z Wolnościowymi Joerga Haidera, to temu liderowi austriackich prawicowych populistów udało się wyperswadować wchodzenie do rządu.

"Udało mu się wyjaśnić, że swą obecnością w siedzibie rządu kompromituje ojczysty kraj. Pewnie Haider nie uwierzył. Ale zmuszony był się zgodzić" - pisze Portnikow i dodaje, że PiS już wcześniej chętnie stworzyłoby koalicję z Samoobroną, ale przeszkadzała "opinia społeczna, która wierzyła w możliwość czegoś porządniejszego. Teraz opinia publiczna już się przyzwyczaiła".

Zdaniem publicysty "Dzerkała Tyżnia", "można mówić o degradacji polskiej klasy politycznej, o triumfie populistów". "Tylko jeden polski minister, inteligent i dżentelmen Stefan Meller odpowiedział na możliwy sojusz z Lepperem zapowiedzią swej dymisji ze stanowiska szefa dyplomacji. Więcej nikt" - czytamy w komentarzu.

dqae7lt

"Nieodpowiedzialny populizm - prawdziwy król Starego Kontynentu. Przynajmniej "naszej" jego części. W dniu, kiedy "polski Żyrinowski" niebezpiecznie zbliżył się do władzy, prawdziwy Władimir Wolfowicz (Żyrinowski - PAP) odbierał z rąk prezydenta Federacji Rosyjskiej order "Za zasługi dla Ojczyzny". Czas, kiedy na Kremlu ukrywano kontakty z Żyrinowskim i przyjmowano go od kuchni, dawno minął. Teraz jest on wiceprzewodniczącym Dumy i wchodzi głównym wejściem po order. Pewnie za moment wicepremier Lepper doczeka się polskiego orderu "Za zasługi"..." - konkluduje Portnikow.

dqae7lt
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dqae7lt
dqae7lt
Więcej tematów