Trwa ładowanie...

Lawina pod Rysami

Śnieżna lawina, która zeszła w piątek ze zboczy Rysów porwała turystę. Ratownicy zdołali wydobyć go spod zwałów śniegu. Lawinisko zostało przeszukane, aby upewnić się, że nie ma więcej poszkodowanych - poinformował PAP ratownik dyżurny TOPR Piotr Konopka.
Share
Śmigłowiec TOPR podczas akcji poszukiwawczej w Tatrach
Śmigłowiec TOPR podczas akcji poszukiwawczej w TatrachŹródło: PAP, Fot: Grzegorz Momot
d2hp92h

- Lawinę spowodował jeden z turystów. Mężczyzna poślizgnął się i zsuwając się z wysokości ok. 350 metrów wywołał lawinę - poinformował Wirtualną Polskę ratownik-dyżurny koordynujący akcję. Poszkodowany turysta sam wezwał pomoc, telefonując na numer ratunkowy. Obecnie znajduje się już w szpitalu.

- Koszt całej akcji ratowniczej obecnie trudno oszacować - mówi rozmówca WP. Jednak każdorazowo jest ona kosztowna, tym bardziej, że jest w takiej akcji wykorzystywany jest śmigłowiec.

Ratownicy TOPR apelują o wielką rozwagę, przypominając, że podczas przełomu pomiędzy latem a zimą w Tatrach panują najgorsze warunki do uprawiania turystyki górskiej. W Tatrach utrzymuje się pierwszy stopień zagrożenia lawinowego. Panują też trudne warunki - temperatura wynosi od -6 do około 0 stopni Celsjusza, panują trudne warunki do wspinaczki, jest mgła.

Oprac. Małgorzata Jaworska

d2hp92h

Podziel się opinią

Share
d2hp92h
d2hp92h
Więcej tematów