Trwa ładowanie...
d1jlgzg
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Kto do Trybunału?

Byli prezesi Trybunału Konstytucyjnego apelują na łamach "Gazety Wyborczej" o jak najszybsze podjęcie dyskusji kto w tym roku zastąpi jedną trzecią członków tego gremium.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Kto do Trybunału?
(WP.PL, Fot: Marcin Gadomski)
d1jlgzg

Zgłaszanie kandydatur przypadnie na czas tuż przed wyborami parlamentarnymi, a głosowanie nad nimi - zaraz po wyborach. To będzie moment największego politycznego zamieszania, co zwiększa groźbę dostania się do Trybunału niekompetentnych, za to umocowanych partyjnie osób.

W oświadczeniu Marek Safjan, Jerzy Stępień, Bohdan Zdziennicki i Andrzej Zoll podkreślają, że sędziowie TK "nie są powołani do realizacji określonego programu politycznego". To zaś, czy wyróżniają się autorytetem zawodowym, "nie może być zweryfikowane inaczej niż przez oceny i opinie formułowane przez środowiska naukowe oraz reprezentujące praktykę prawniczą".

Ostatnia wielka wymiana 15-osobowego składu sędziowskiego Trybunału (kadencja sędziego trwa dziewięć lat) była za rządów PiS. Sejm przyszłej kadencji wymieni w sumie blisko dwie trzecie składu sędziów, bo aż dziewięć osób.

d1jlgzg

Zobacz także: Rząd przyjął projekt ustawy o in vitro

d1jlgzg

Podziel się opinią

Share

d1jlgzg

d1jlgzg
Więcej tematów