Trwa ładowanie...

Kościół odpowiada na Halloween

Msze i koncerty chrześcijańskiego rocka - tak Kościół we Włoszech odpowiada na coraz popularniejsze i hucznie obchodzone Halloween. Chcąc - przede wszystkim - zachęcić młodzież do udziału w alternatywnych obchodach, diecezje mają dużo ofert spod znaku rozrywki.

Share
Kościół odpowiada na Halloween
Źródło: PAP, fot: Leszek Szymański
d9ezg6e

Duszpasterstwo młodzieży Konferencji Episkopatu Włoch jest patronem rockowego koncertu grupy Christian Music Italy, który odbędzie się w miasteczku Palestrina pod Rzymem.

W Turynie, w przeddzień uroczystości Wszystkich Świętych, młodzież zgromadzi się na modlitwie. W Amalfi na południu kraju odbędzie się wielka zabawa na placu przed katedrą; będą tańce i świadectwa katolików.

W Asyżu franciszkanie będą modlić się z młodzieżą przez całą noc. Biskup miasta świętego Franciszka Domenico Sorrentino wyjaśnił: - To nie jest polemika z obchodami Halloween, modlitwa jest zawsze konstruktywna. - Prawdą jest jednak to, że ta forma świętowania , która coraz bardziej się szerzy, nie należy do naszych korzeni chrześcijańskich - dodał biskup.

d9ezg6e

W Rimini przygotowano na ostatni dzień października inicjatywę "Love Wins" (miłość zwycięża). Jej organizatorem jest Wspólnota im. papieża Jana XXIII, która przypomniała, że jej nieżyjący już założyciel ksiądz Oreste Benzi tuż przed śmiercią, w noc poprzedzającą uroczystość Wszystkich Świętych po raz ostatni poszedł do dyskoteki, by rozmawiać tam z młodymi ludźmi.

Spotkania modlitewne, uroczystości i zabawy odbędą się w całym kraju, a do ich rozpropagowania wykorzystuje się portale społecznościowe i wszelkie komunikatory w sieci, z których korzysta młodzież. Również w Internecie wśród młodych katolików szerzy się zwyczaj przypominania postaci znanych świętych.

Poczytny katolicki tygodnik "Famiglia Cristiana" nie potępia natomiast zabaw dzieci, które przebrane pukają do drzwi domów i proszą o słodycze. - Niech będzie taka zabawa, jeśli dzieci tego pragną, ale nie zapominajmy o uroczystościach Wszystkich Świętych i Zaduszek - apeluje pismo do wiernych.

"Dynia pozostanie zawsze dynią"

Kardynał Mauro Piacenza z Watykanu komentując zabawy pod znakiem grozy i horroru powiedział w wywiadzie dla jednej z kościelnych agencji prasowych, że ci, którzy przebierają się i zakładają maski "są nieświadomymi ofiarami mody".

d9ezg6e

- To zjawisko całkowicie irracjonalne - oświadczył hierarcha. Kardynał Piacenza podkreślił następnie: - Ten, kto nie wierzy w prawdę, koniec końców zaczyna wierzyć w cokolwiek, włącznie z dyniami.

- Dynia pozostanie zawsze dynią - stwierdził watykański dostojnik.

Zobacz również wideo

d9ezg6e

Podziel się opinią

Share
d9ezg6e
d9ezg6e
Więcej tematów