Trwa ładowanie...
d17le2b

Korpus Północ-Wschód zdolny do misji w 2003 r.

Polsko-duńsko-niemiecki Korpus Północ-Wschód powinien być - zdaniem ministra obrony Niemiec Rudolfa Scharpinga - już za 2 lata zdolny do udziału w operacjach służących utrzymaniu pokoju. Scharping poinformował o tym w piątek w Berlinie po spotkaniu ze swoimi kolegami z Danii - Janem Trojborgiem i z Polski - Bronisławem Komorowskim.

d17le2b

Minister obrony Niemiec zapowiedział, że jednym z najważniejszych zadań jest obecnie poprawa współpracy między podległymi Korpusowi jednostkami polegająca na lepszej koordynacji systemów dowodzenia oraz uzbrojenia.

W skład Wielonarodowego Korpusu Północ-Wschód, którego sztab mieści się w Szczecinie wchodzą polska 12 Dywizja Zmechanizowana, niemiecka 14 Dywizja Grenadierów Pancernych oraz duńska Dywizja Zmechanizowana. Dowódcą Korpusu jest obecnie Polak, gen. dyw. Zygmunt Sadowski.

Ministrowie krajów, które tworzą wielonarodowy korpus spotkali się także z kolegami z Litwy, Łotwy i Estonii. Jak poinformował Scharping tematem rozmowy były przygotowania do jesiennego spotkania ministrów obrony krajów położonych nad Bałtykiem. Scharping wskazał w tym kontekście na "bardziej konstruktywne" kontakty z Rosją. (an)

d17le2b
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d17le2b
Więcej tematów