Trwa ładowanie...
d4d1pgk

Kopernik pojechał do Kaliningradu

Wyższa Szkoła Humanistyczna w Pułtusku i Uniwersytet Jagielloński przekazały uniwersytetowi w Kaliningradzie pomnik Mikołaja Kopernika - poinformował prorektor Wyższej Szkoły Humanistycznej, dr Krzysztof Ostrowski.

d4d1pgk
d4d1pgk

Jak wyjaśnił Ostrowski, "uzasadnieniem przekazania pomnika jest fakt, że Mikołaj Kopernik rozpoczynając życie naukowe na Uniwersytecie Jagiellońskim i uwieńczając je wiekopomnymi pracami we Fromborku, odwiedzał Królewiec w okresie przygotowań do powołania uniwersytetu".

Pomnik jest odlewem w brązie rzeźby Ksawerego Dunikowskiego, która została wykonana w 1924 roku i znajduje się w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie.

Odlew stanął w pobliżu gmachów rektoratu uniwersytetu i Wydziału Matematyczno-Fizycznego.

Uroczystego odsłonięcia dokonali w obecności ministra edukacji Federacji Rosyjskiej, prezydenta Torunia i konsula generalnego Polski w Kaliningradzie rektorzy: Uniwersytetu Jagiellońskiego prof. Franciszek Ziejka, Wyższej Szkoły Humanistycznej w Pułtusku prof. Adam Koseski i uniwersytetu w Kaliningradzie prof. Andrej Klemeszew. Obecni byli także rektorzy innych uczelni zagranicznych uczestniczący w uroczystościach 750-lecia Kaliningradu, studenci i Polonia kaliningradzka.

Przekazanie pomnika odbyło się podczas uroczystości nadania kaliningradzkiej uczelni imienia Immanuela Kanta.

Uniwersytet w Kaliningradzie powstał w 1544 roku. Deklaracja księcia pruskiego Albrechta Hohenzolerna została potwierdzona dekretem króla polskiego Zygmunta Augusta w 1560 roku.

d4d1pgk
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4d1pgk
Więcej tematów